back to top

Tredoblet på 50 år

- Advertisement -

Verdens forbruk av naturressurser har mer enn tredoblet seg de siste 50 årene og er nå pekt ut som hovedårsaken til klimaendringer, forurensning og tap av naturmangfold.

Dette kommer frem i FNs ressurspanels nye rapport, Global Resources Outlook 2024, som ble presentert 1. mars på FNs miljøforsamling i Nairobi.

Rapporten advarer om at forbruket vil øke med 60 prosent de neste 40 årene hvis ikke ressursene brukes mer effektivt og bærekraftig. Forbruket har ført til alvorlige konsekvenser for klimaet, med økt luftforurensning, vannmangel og dårligere vannkvalitet.

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen uttrykker bekymring:

– Det er alarmerende at verdens bruk av ressurser øker langt raskere enn hva kloden vår tåler. Alle verdens land må ta ansvar for et mer bærekraftig forbruk, sier han.

Bygg og transport største forbrukere

Sektorene bygg og transport er de største forbrukerne av naturressurser, etterfulgt av mat og energi. Disse fire sektorene står samlet for 90 prosent av det globale ressursforbruket. Rapporten peker også på en økende mangel på visse ressurser og en forventet betydelig økning i behovet for mineraler og metaller til digitalisering og fornybar energi.

Ulikhet mellom rike og fattige land

Rike land bruker seks ganger mer naturressurser per innbygger enn fattige land og bidrar ti ganger mer til global oppvarming. Fattige land er dessuten hardere rammet av forurensning, klimaendringer og tap av naturmangfold. Ressurspanelet oppfordrer til integrering av ressursspørsmålet i globale miljøavtaler.

Bærekraftige løsninger foreslås

Ressurspanelet viser til at det er mulig å omlegge systemene for mat, bygg, energi og transport til å bli mer ressurseffektive og bærekraftige. Dette kan inkludere tiltak som å bygge smarte og effektive bygg, fremme kollektivtransport, sykkel og gange, endre til et mer plantebasert kosthold, redusere matsvinn, bevare matjord, og produsere energi uten fossile brensler.Norge, som er med i styringskomiteen, bidrar med innspill til hvordan forskningsrapportene kan bli relevante for politikere og forvaltningen, melder Miljødirektoratet.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Håper på vendepunkt i kampen om gruveavfall

Etter støtte fra EFTA-domstolen kan det bli et vendepunkt i en av Norges mest langvarige miljøstrider.

Helikopter og motorsag mot fremmede sorter

Fremmede sorter utgjør en alvorlig trussel mot norsk natur. Nå setter staten inn både helikopter og motorsag for å stoppe dem.

Norge får for første gang en klimastrategi for utenrikstjenesten

Norge lanserer for første gang en klimastrategi for utenrikstjenesten.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!