Nye tall fra Havforskningsinstituttet viser at problemet med lakselus fra oppdrettsnæringa vokser i de nordlige delene av Norge. Samtidig sto villaksen i Hardanger overfor de verste forholdene i år. Sjøørret og sjørøye møter tunge tap i fjorder fra sør til nord.
Lakselus har blitt et større problem lenger nord de siste årene. Ferske observasjoner og modeller bekrefter at trenden fortsatte i år.
– Vi ser at den økte produksjonen i de nordlige områdene har ført til mer lus i oppdrettsanleggene og dermed høyere smittepress for vill laksefisk, sier Ørjan Karlsen som er prosjektleder for lakselus på Havforsknignsinstituttet.
Havforskningsinstituttet har sendt tre rapporter med kunnskap til trafikklyssystemet. Dette systemet styrer veksten i oppdrett gjennom Nærings- og fiskeridepartementet.
– Årets resultat fra overvåkingen og den modellerte spredningen, viser at det var tilfelle også i år.
Resultatene fra den nasjonale overvåkingen ligner mye på fjorårets funn. Modellene støtter dette bildet.
– Oppsummert viser resultatene fra årets nasjonale overvåking av lakselus omtrent det samme som i fjor, dette bekreftes også i stor grad av de modellerte resultatene, sier Karlsen.
Parasitten fester seg på fisken, gnager på huden og kan føre til sår eller død.
Smolten i Hardanger mest utsatt
Utvandrende laksesmolt rammes verst når den passerer fjorder om våren.
– Vi observerte mye lus på smolten i Hardangerfjorden i vår, i andre områder varierer det fra moderat til lavt påslag, sier Karlsen.
Påslag i Boknafjorden og Sognefjorden ble sett som middels. Romsdalsfjorden og Altafjorden hadde lavere nivåer.
– Det ble fanget lite fisk i trålen både i Sogne- og Romsdalsfjorden, dette øker usikkerheten til årets observasjoner fra disse to områdene.
Modellene viser de samme mønstrene.
– Med en så lang kyst som Norge har, er det ikke mulig å overvåke bare med feltarbeid. Derfor bruker vi modeller som viser spredningen av lakselus både i områdene der vi har feltarbeid, men også i alle andre områder, sier han.
Sjøørret og sjørøye sliter hardest
Sjøørret og sjørøye ferdes lenge i fjorder og langs kysten om sommeren. De blir derfor ekstra utsatt for smitte.
– Sjøørret er hardt rammet av lakselus i nesten hele landet, også sjørøye, som lever i de nordligste delene av landet, har mye lus, sier Karlsen.
Overvåkingen peker på over tretti prosent dødelighet hos sjøørret på minst én stasjon i områdene fra Ryfylke til Kvaløya. I de andre sonene ligger tallene under ti prosent.






