back to top

Jubler for nei til Andmyran vindkraftverk, men avventer

- Advertisement -

Naturvernforbundet jubler for at Olje- og energidepartementet sier nei til å utsette fristen for idriftsettelse av Andmyran vindkraftverk.

Naturvernforbundet mener at det sannsynligvis blir vanskelig for utbygger å sette i gang kraftverket innen fristen går ut.

– Andmyran vindkraftverk er et av de mest naturskadelige planlagte vindkraftverkene i Norge. Ved å bevare våtmark bevarer vi artsmangfoldet og fuglelivet som finnes der – samtidig som vi bremser klimaendringene. Det at slik kunnskap kommer fram er nettopp en av grunnene til at selskaper ikke bør kunne sette i gang med utbygging mange år etter at konsesjon er gitt, sier Silje Ask Lundberg, leder i Naturvernforbundet i en pressemelding.

Andmyran Vindpark AS fikk konsesjon til å drive vindkraftverk på Andøya i 2006. I konsesjonen står det at anlegget må være i drift innen 31. desember 2020, og i fjor søkte de om å få fristen utsatt til 31. desember 2021. NVE innvilget søknaden, men Naturvernforbundet klaget inn avgjørelsen til Olje- og energidepartementet (OED). I dag kom meldingen fra departementet om at klagene tas til følge, og vindkraftverket får ikke utsatt frist.

Andmyran er et område med svært store naturverdier, og utbyggingen vil ødelegge store områder med myr. Myr demper flom, lagrer karbon og gir trekkfugler et sted å raste. Andmyran er et nasjonalt og internasjonalt viktig område for fugl, blant annet sangsvane, brushane, tyvjo og storlom.

– Dette var et løft i disse tider. Jeg har hatt med denne saken å gjøre siden starten, for over femten år siden, så nå er vi kjempefornøyd. Det nytter! Nå har de som bestemmer forstått hvorfor myra er så viktig, og det er helt fantastisk, sier Bjørn Økern, fylkesleder i Naturvernforbundet i Nordland.

Naturvernforbundet har jobbet lenge med denne saken, på både lokalt og sentralt plan, i tett samarbeid med Norsk Ornitologisk Forening og Sabima.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Hvor dum går det an å bli?

Det er et alvorlig varsko når staten ender opp med å skyte feil dyr. Hvor dum går det an å bli?

Oslo tingrett stopper bjørnejakta

Foreningen Våre Rovdyr og NOAH fikk medhold i Oslo tingrett.

Reagerer kraftig på bjørnedrap i Jarfjord

Slik reagerer organisasjonene på bjørnefellingen i Jarfjord, der en binne med unger angrep en mann.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!