Fauna.no Velg abonnement

Ulike rapporter viser at oter har dødd av fugleinfluensa, i flere ulike land.

Rapporter viser slike tilfeller både i Sverige, Finland og Storbritannia.

Det svenske magasinet Jakt & Jägare skriver om et tilfelle der oter døde av fugleinfluensa, i Laholm i Halland, Sverige. Det er snakk om et unikt tilfelle av fugleinfluensa hos oter, og der dyret har omkommet av sykdommen. Det er første gang sykdommen er funnet hos denne arten i Sverige.

Oteren ble funnet død i Mellbystrand. Nærmere analyser av prøver fra dyret dyret viste at det døde av H5N1-viruset. Tidligere har fugleinfluensa blitt påvist hos andre pattedyr i Sverige, som rødrev, tumlere og gråsel.

Velg abonnement

Det erimidlertid første gang en oter har blitt bekreftet smittet. Lignende tilfeller har tidligere blitt rapportert i Finland og Storbritannia. Forskere i Sverige følger nøye med på utviklingen og uttrykker bekymring over at viruset nå smitter nye arter.

Tilfellet i Laholm understreker viktigheten av videre overvåkning og forskning på spredningen av fugleinfluensa.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Velg abonnement
Fauna.no har gjort et bevisst valg om å være på naturens side, samtidig som vi er uavhengige i journalistikken. Det er ingen motsetning. Våre redaksjonelle vurderinger gjøres uavhengig av politiske, økonomiske og andre særinteresser. Å drive Fauna er en lønnet jobb, ikke dugnadsarbeid. Abonnentene gir oss muligheten til å utvikle Fauna videre, gå grundigere inn i viktige saker og nå ut til flere lesere. Vi trenger flere som mener dette arbeidet er verdt å betale for. Takk for at du leser Fauna.no – og en særlig takk til alle som støtter arbeidet gjennom et abonnement!