Ida Skjerden i Aktivt rovdyrvern (ARV) mener at 14 av 15 genetisk viktige ulver er drept i løpet av de åtte sist årene. Det tilsvarer et gjennomsnitt på snaut to ulver per år.
Det går fram av et brev ARV har sendt Miljødirektoratet, etter at det i desember ble kjent at en ny genetisk viktig ulv har kommet fra den finsk-russiske bestand, gjennom Sverige og til Norge.
Sikkerheten til den nye genetisk viktig ulven er allerede truet, mener ARV, og viser til at ulovlig jakt utgjør omtrent 50 prosent av dødsfallene blant store rovdyr i Norge.
– Vi er nå så heldige at det endelig har kommet inn en ny viktig genetisk ulv i Norge. Hva gjør forvaltningen for å beskytte denne verdifulle ulven og for å hindre at han ikke skal bli skutt ulovlig, sier hun og viser til at Statens naturoppsyn har anslått av ulovlig jakt utgjør cirka 50 prosen av såkalt dødsprevalens for de store rovdyra i Norge.
Ulvebestanden i fare
I Norge har 14 av 15 genetisk viktige ulver blitt drept siden 2016. Miljødirektoratet har uttalt at vi trenger minst 1700 ulver for å sikre genetisk levedyktighet over tid. Avdelingsdirektør i Klima- og miljødepartementet, Torbjørn Lange, mener at 300 ulver i Sverige og 40 i Norge er tilstrekkelig, men dette forutsetter en genetisk viktig immigrant minst hvert femte år. Går det fram av henvendelsen til Miljødirektoratet.
– Her blir de jo stort sett skutt, så dette kriteriet er således ikke innfridd. Det må følgelig bety at bestanden må kompenseres antallsmessig, sier Ida Skjerden fra Aktivt rovdyrvern i henvendelsen til Miljødirektoratet.
Tiltak for å øke bestanden
Hun mener derfor at spørsmålet nå er hvor mange ulver den norske bestanden må opp for å kompensere for de siste års skyting av viktige genetiske finskrussiske immigranter. Hun er derfor opptatt av hva forvaltningen gjør for å beskytte denne verdifulle ulven og for å hindre at han ikke skal bli skutt ulovlig.