Småviltjakta er i gang. NJFF venter at mer enn 70 000 jegere skal ut i marka i høst, mens rekordmange nye jegere står klare til å delta for første gang.
10. september starter småviltjakta, og ifølge Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) er over 70 000 jegere ventet ut i terrenget etter rype, skogsfugl og hare denne høsten.
– Startskuddet for småviltjakta er som julaften å regne for mange jegere, sier informasjonssjef i NJFF, Line Lillebø Osfoss i en uttalelse.
Ifølge organisasjonen sparer mange småviltjegere ferie til september, og en del arbeidsplasser kan derfor oppleve flere fraværsmeldinger i dagene som kommer.
Stor oppslutning om jakt
En halv million nordmenn er registrert som jegere, ifølge NJFF, og jegertettheten i Norge er høy sett opp mot folketallet. 185 000 løste jegeravgiftskort forrige jaktår. Ferske tall fra Natur- og miljøbarometeret, som NJFF viser til, skal vise at to av tre nordmenn er positive til jakt.
– Nesten alle her i landet kjenner en jeger, og da er det naturlig å bli positivt innstilt selv om man kanskje ikke jakter selv. For mange er jakt høytid, et nært møte med naturen og en etterlengtet pause fra hverdagen, sier Osfoss.
Gode utsikter for rypejakta mange steder
Småviltjakt er fellesbetegnelsen for jakt på fugler og mindre pattedyr som tåler å høstes av, og har lange tradisjoner i Norge. Særlig rypejakta skaper forventning hver høst. Ifølge NJFF viser takseringer fra Statskog og fjellstyrene at bestandene mange steder er gode, noe som ifølge forbundet åpner for bærekraftig jakt flere steder i landet.
Rekordmange nye jegere
Samtidig vokser rekruttering til jaktmiljøet. I jaktåret 2025/2026 besto 12 171 personer jegerprøven, en økning på 11 prosent fra året før, og de fleste av dem er under 30 år, opplyser NJFF.
– Høstingstradisjonene står sterkt i Norge, og interessen for sunn og naturlig mat er høy. Samtidig er det ikke nødvendigvis slik lenger at kunnskapen om hvordan vi kan høste av naturen går i arv, og der vil vi spille en rolle, sier Osfoss.
For å møte dette tilbyr NJFF såkalte introjakter, der nye jegere og de som vil prøve en ny jaktform, kan lære sammen med erfarne instruktører. Denne høsten tilbys det ifølge forbundet rekordmange 600 slike introjakter.






