Du ser bare én av sakene

Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.

Les alle sakene

Riksrevisor Karl Eirik Schjøtt-Pedersen er kritisk til Enova og Klima- og miljødepartementet fordi de ikke får nok ut av pengene som skal få landet inn i lavutslippssamfunnet.

Riksrevisjonen retter skarp kritikk mot Klima- og miljødepartementet og Enova for ineffektiv bruk av midler i kampen mot klimaendringer.

Får ikke maksimal utbytte av midlene

Enova, som er et sentralt verktøy for å oppnå Norges klimaforpliktelser og suksess i overgangen til et lavutslippssamfunn, får ikke nok ut av pengene, ifølge en ny undersøkelse fra Riksrevisjonen. Riksrevisor Karl Eirik Schjøtt-Pedersen uttrykker misnøye med situasjonen.

– Det er ikke tilfredsstillende at Enova ikke får mer ut av pengene, sier han.

STØTT FAUNA.NO

Vil du være med og styrke Fauna.no?

Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.

Støtt med Vipps #658029 Støtte til Fauna.no

Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.

Åpne Vipps og søk etter 658029.

Søk 658029 i Vipps

QR-kode for støtte til Fauna.no Skann med Vipps Velg beløpet selv

Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.

Langsom respons

Til tross for at Enova har vært klar over at støtteordningene for elektriske varebiler og lastebiler ikke har fungert som forventet, har det tatt lang tid å justere disse ordningene. Enova identifiserte elektriske varebiler som kjøretøygruppen med størst potensial for markedsendring allerede i 2017. Men det tok nesten tre år fra støtteordningen ble etablert, til vilkårene ble endret.

– Ved å bruke så lang tid på å endre vilkårene, har Enova begrenset sitt bidrag til en effektiv omstilling av veitransportmarkedet. En raskere endring i vilkårene kunne ha framskyndet utviklingen, sier Schjøtt-Pedersen i en uttalelse.

Aktivitetskrav og feilprioriteringer

Klima- og miljødepartementet har stilt flere spesifikke aktivitetskrav til Enova i styringsavtalen, noe som kan føre til feilprioriteringer. Departementets bruk av øremerkede tilskudd og aktivitetskrav gir risiko for at midlene ikke blir brukt der de gir størst effekt.

– Klima- og miljødepartementet har ikke gitt Enova tilstrekkelig frihet til å bruke virkemidlene på en hensiktsmessig måte. Det er ikke tilfredsstillende, uttaler riksrevisor Karl Eirik Schjøtt-Pedersen.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.