Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Miljøstiftelsen Bellona går på krigsstien for å stoppe regjeringens planer om gruvedrift på havbunnen utenfor norskekysten.
– Dette er i total strid med vitenskapelige anbefalinger og vil gjøre Norge til en internasjonal miljøversting, sier Martin Sveinssønn Melvær i Bellina i en kommetar til at det nå er bred politisk enighet om å åpne for gruvedrift på havbunnen.
–Bellona vil jobbe med EU for å få stoppet dette, sier han.
Bellona mener at det er en farlig avsporing i klimakampen å åpne opp for havbunnsmineraler.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
– Det er et enormt behov for mineraler til klimateknologi og det grønne skiftet de neste ti årene. Men havbunnsmineraler kommer for sent og er en avsporing og en farlig distraksjon som forsinker klimakampen. Vi trenger å bruke ressursene på mer bærekraftig gruvedrift på land, sier teamleder for Industri og avfall i Bellona , Martin Sveinssønn Melvær.
En potensiell naturkatastrofe
– Det finnes svært lite kunnskap om disse områdene, økosystemene, livsformen og hva vi helt sikkert kommer til å ødelegge med utvinning av havbunnsmineraler. Statens egen fagetat – Miljødirektoratet – har advart mot åpning. Det har også alle andre miljøfaglige instanser gjort, sier han.
– Det hjelper lite at Høyre har fått inn i forliket at det skal være en politisk behandling før åpning av nye felt, tilsvarende en PUD (Plan for utbygging og drift) i oljenæringen, når de allerede har vist at de er totalt døve for all fagkunnskap fra geologi til miljøvitenskap, sier Melvær.



