Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Miljødirektoratet avslår søknaden om å felle jerv med unger i hiet i Saltdal kommune. Avgjørelsen er basert på naturmangfoldloven og rovviltforskriften.
Miljødirektoratet har avslått søknaden fra Balvatn reinbeitedistrikt om å felle jerv i Saltdal kommune. Søknaden ble sendt inn 3. mai, med tilleggsopplysninger 7. og 13. mai 2024. Avgjørelsen er fattet i henhold til naturmangfoldloven og rovviltforskriften. Jerven er fredet i Norge, men det er mulig å felle jerv for å hindre skade på husdyr eller tamrein. Vilkårene for fellingstillatelsen er at fellingen ikke skal skade bestandens overlevelse, og at formålet ikke kan oppnås på annen tilfredsstillende måte.
Manger tre kull i Nordland
Stortinget har fastsatt et nasjonalt mål om 39 årlige kull av jerv, med delmål fordelt på fem av de åtte rovviltregionene. I region 7, Nordland, er målet 10 årlige valpekull. Tall fra overvåkingen viser at det i 2023 ble påvist 11 valpekull i regionen, og gjennomsnittet de siste tre årene er 9,3 kull. Så langt i 2024 er det påvist 7 valpekull i regionen, hvorav 4 trolig er i live. Miljødirektoratet vurderer at sannsynligheten for å oppnå 10 vellykkede ynglinger i år er liten.
Balvatn reinbeitedistrikt
Statsforvalteren i Nordland utbetalte erstatning for 91 tamrein til Balvatn reinbeitedistrikt som tap til jerv i reinbeiteåret 2022/2023. Siden 1. april 2023 er det ikke påvist tilfeller av tamrein som er drept eller skadd av jerv innenfor distriktet.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
Miljødirektoratets vurderinger
Miljødirektoratet har lagt vekt på skadehistorikken og skadepotensialet på tamrein i området, bestandssituasjonen for jerv i regionen, og den geografiske differensieringen av prioriterte beiteområder og forvaltningsområdet for jerv.
– Vi har vurdert opplysningene i saken. Det ikke er grunnlag for å gi tillatelse til å felle jervetispe og valper på den aktuelle lokaliteten i Saltdal kommune, sier Susanne Hanssen, fungerende seksjonsleder i Miljødirektoratet.





