5 uker for 5 kr
Prøv fauna.no med full tilgang til alt innhold.
Inkluderer søkbart arkiv, e‑bøker og eksklusive saker.
Start for 5 kr
Fornyes automatisk. Avslutt når du vil.

Miljødirektoratet har bekreftet vedtaket fra Statsforvalteren i Innlandet om ny E6 ved Lillehammer.

Miljødirektoratet har med andre ord bekreftet statsforvalterens vedtak om tillatelse etter forurensningsloven for bygging av ny E6 over Lågendeltaet ved Lillehammer. Dette vedtaket kommer etter en lang prosess med klager fra Natur og Ungdom, Naturvernforbundet i Innlandet og Lågendeltaets Venner.

Statsforvalteren i Innlandet ga i fjor høst Nye Veier AS tillatelse til utslipp fra midlertidig anleggsvirksomhet, mudring og utfylling i Mjøsa og Lågen, og gjenbruk av sprengstein fra Brøttumformasjonen, i forbindelse med utbygging av ny E6 mellom Roterud i Gjøvik kommune og Storhove i Lillehammer kommune.

– De tre organisasjonene er bekymret for at bruk av syredannende svartskifer i framføringen av veien – og til utfylling – vil skade naturverdier i verneområdet til Lågendeltaet. De mener også at statsforvalteren ikke har lagt nok vekt på naturmangfoldlovens prinsipper. Miljødirektoratet mener svartskiferen har lavt syredannende potensial og lite innhold av tungmetaller. Dette er godt utredet og dokumentert. De strenge miljøkravene fra statsforvalteren vil ivareta naturverdiene i Lågendeltaet naturreservat, heter der.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.