Du ser bare én av sakene

Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.

Les alle sakene

Shell saksøker Greenpeace for erstatning tilsvarende nærmere 23,5 millioner kroner etter at miljøgruppens aktivister bordet selskapets oljeproduksjonsskip i år.

Det britiske olje- og gasselskapet har levert kravet i Londons High Court, ifølge Reuters. Greenpeace-aktivister bordet fartøyet i januar nær Kanariøyene utenfor Atlanterhavskysten av Nord-Afrika for å protestere mot oljeboring og reiste med det så langt som til Norge.

Shell søker erstatning for kostnader knyttet til forsendelsesforsinkelser og utgifter til ekstra sikkerhet, samt juridiske kostnader. Greenpeace hevder at dette kravet er en av de største juridiske truslene mot organisasjonens evne til å drive kampanjer i deres over 50 år lange historie.

Ville redusere

Shell tilbød å redusere erstatningskravet hvis Greenpeace-aktivistene går med på å ikke protestere igjen ved noen av Shells olje- og gassinfrastruktur til sjøs eller i havn. Greenpeace sa at de bare ville gjøre det hvis Shell overholdt en nederlandsk domstolskjennelse fra 2021 om å redusere utslippene med 45% innen 2030, noe Shell har anket. Et krav om ytterligere erstatning på rundt 6,5 millioner dollar fra en av Shells entreprenører, Fluor, er fortsatt uløst. Beløpet tilsvarer 72,5 millioner kroner.

STØTT FAUNA.NO

Vil du være med og styrke Fauna.no?

Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.

Støtt med Vipps #658029 Støtte til Fauna.no

Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.

Åpne Vipps og søk etter 658029.

Søk 658029 i Vipps

QR-kode for støtte til Fauna.no Skann med Vipps Velg beløpet selv

Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.

Shell og Greenpeace har forhandlet siden saken ble innlevert, men samtalene ble avsluttet i begynnelsen av november. Greenpeace venter nå på at Shell skal levere ytterligere dokumenter til retten og vil deretter vurdere sine neste skritt, inkludert måter å stoppe saken fra å gå videre, ifølge Reuters.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.