Fauna.no Velg abonnement

Besøkssenter Rovdyr Namsskogan AS søker om tilskudd på 430.000 kroner for å finansiere transport til rovdyrskolen i Trøndelag, et tiltak rettet mot å redusere konflikter mellom mennesker og rovvilt gjennom utdanning.

I et forsøk på å dempe konflikter mellom mennesker og rovvilt, har Besøkssenter Rovdyr Namsskogan AS sendt inn en søknad om økonomisk støtte til Statsforvalteren i Trøndelag. Senteret har vært en autorisert formidler av kunnskap om norske rovdyr siden 2008. Nå søker skolen om 430.000 kroner for å dekke transportkostnader til rovdyrskolen i Trøndelag for perioden 8. april til 4. november 2024.

Rovdyrskolen, som er en av senterets hovedaktiviteter, retter seg spesielt mot skoleelever på mellomtrinnet. Målet er å tilpasse informasjonen til målgruppene for å redusere frykt og dempe konflikter som oppstår i områder der det er mye konflikt rundt rovvilt, eller der rovvilt er et nytt fenomen.

Laura Marie Kvendset, kontaktperson for Besøkssenter Rovdyr Namsskogan AS, understreker viktigheten av tiltaket i sin søknad til Statsforvalteren i Trøndelag.

Velg abonnement

– Som autorisert besøkssenter rovdyr er vårt formål å formidle kunnskap om de norske rovdyrartene og tilpasse informasjonen til målgruppene. Dette ved å ha aktivitet rettet mot skoler, organisasjoner, bygdelag med mye konflikt, områder der rovvilt er nytt, etc. Grunnideen var å bruke kunnskap for å redusere frykt og dempe konfliktskriver Kvendset i søknaden til Statsforvalteren i Trøndelag.

Derfor startet de opp rovdyrskolen i 2008 med et undervisningsopplegg om rovdyr tilpasset elever på mellomtrinnet. Undervisningsopplegget ble tatt godt imot hos skolene og ble videreført. Rovdyrskolen er en av besøkssentrets hovedaktiviteter gjennom året og er viktig for å nå hovedmålet om tilpasset informasjon om rovdyr ut til skoler.

Senteret har også søkt om 150.000 kroner for tilsvarende transport til og fra det sørlige av Nordland fylke.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Velg abonnement
Fauna.no har gjort et bevisst valg om å være på naturens side, samtidig som vi er uavhengige i journalistikken. Det er ingen motsetning. Våre redaksjonelle vurderinger gjøres uavhengig av politiske, økonomiske og andre særinteresser. Å drive Fauna er en lønnet jobb, ikke dugnadsarbeid. Abonnentene gir oss muligheten til å utvikle Fauna videre, gå grundigere inn i viktige saker og nå ut til flere lesere. Vi trenger flere som mener dette arbeidet er verdt å betale for. Takk for at du leser Fauna.no – og en særlig takk til alle som støtter arbeidet gjennom et abonnement!