Fauna.no Velg abonnement

Oslo er ikke så grønn som man kanskje skulle tro.

En ny studie publisert i tidsskriftet «Science of the Total Environment» av Norsk institutt for naturforskning (NINA) viser at de med lavest inntekt og innvandrerbakgrunn har mindre tilgang til «blågrønne områder» i byen enn andre.

Dette inkluderer avstand til parker, skogområder, tilgang til sjø og vann og mengden trær og annen vegetasjon i nærheten av hvor folk bor. Studien sammenlignet tilgjengeligheten av slike områder i 99 delbydeler i Oslo med inntekt og innvandringsbakgrunn i samme delbydeler.

Forskerne fant at de med lavest inntekt og innvandrerbakgrunn hadde mindre tilgang til blågrønne områder enn andre. Det var spesielt avstanden til vann, som elver, innsjøer i Marka og fjorden, som slo ut i analysene. Forskerne påpeker at tilgang til natur også er viktig for helsen vår, og at negative helseeffekter kan oppstå når man bor langt unna natur.

Velg abonnement

Studien fant også at de med lavest inntekt var mest utsatt for luftforurensning. Forskerne mener at dette kan ha en negativ innvirkning på helsen, da luftforurensning kan føre til luftveissykdommer og hjerte- og karlidelser.

Selv om Oslo er kjent som en grønn by, viser studien at det er den såkalte nærnaturen som har mest å si for helse og trivsel. Studien fant også at mange i Oslo bor i områder med mindre vegetasjon enn det Verdens helseorganisasjon anbefaler. Forskerne mener at det er viktig å øke tilgangen til natur for alle grupper i samfunnet, uavhengig av inntekt og bakgrunn.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Velg abonnement
Fauna.no har gjort et bevisst valg om å være på naturens side, samtidig som vi er uavhengige i journalistikken. Det er ingen motsetning. Våre redaksjonelle vurderinger gjøres uavhengig av politiske, økonomiske og andre særinteresser. Å drive Fauna er en lønnet jobb, ikke dugnadsarbeid. Abonnentene gir oss muligheten til å utvikle Fauna videre, gå grundigere inn i viktige saker og nå ut til flere lesere. Vi trenger flere som mener dette arbeidet er verdt å betale for. Takk for at du leser Fauna.no – og en særlig takk til alle som støtter arbeidet gjennom et abonnement!