back to top

Lanserer ny handbok for bærekraftig arealplanlegging

Miljødirektoratet tar grep for å bekjempe natur- og klimakrisen gjennom en ny handbok for konsekvensutredninger.

Arealbruken spiller en avgjørende rolle i løsningen av disse krisene, og det er nødvendig å forstå konsekvensene av våre beslutninger om arealbruk.

Arealendringer utgjør den største trusselen mot naturmangfoldet, og ni av ti truede arter er påvirket av slike endringer. Samtidig er arealendringer en vesentlig årsak til klimagassutslipp og endringer i klimaet, særlig avskoging og nedbygging av karbonrike områder som skog og myr.

Miljødirektør Ellen Hambro understreker at å stoppe tapet av naturmangfold og redusere klimagassutslippene er dagens viktigste utfordringer. Arealendringer gjør samfunnet mer sårbart for ekstremvær, som tørke, flom, ras, og skred.

Den nye handboken for konsekvensutredninger er en oppdatering av dagens veiledning, basert på tilbakemeldinger fra brukere som ønsker mer brukervennlig veiledning og tydeligere krav. Den digitale handboken inneholder eksempler, maler, og sjekklister som kommuner og andre myndigheter kan bruke for å stille krav til utredninger og vurdere dem.

Miljødirektoratet jobber for å gi beslutningstakere bedre kunnskap om konsekvensene av arealbruken, noe som er avgjørende for å treffe riktige valg i en tid med store miljøutfordringer. Les mer om saken hos Miljødirektoratet.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Regjeringen strosser folket ved å tillate buejakt

Den nye viltloven kan åpne for buejakt i Norge.

Fritt fram, ulv er fritt vilt 

Av Ida Skjerden, Aktivt Rovdyrvern (ARV) Løten og Vang beitelag, søkte 12.04.2025 om forebyggende skadefelling av en ulv. Statsforvalteren ga heldigvis avslag på denne søknaden...

Torvforbud får ikke effekt før om lenge

Forbud mot nye torvuttak har både styrker og svakheter når det gjelder klimaeffekt.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!