back to top

Har konkludert om jervefelling i Vefsn

Miljødirektoratet avslår søknaden om å felle jerv i Vefsn kommune, til tross for bekymringer fra reinbeitedistriktet.

Miljødirektoratet har avslått søknaden fra Jillen-Njaarke reinbeitedistrikt om å felle jerv i Vefsn kommune. Søknaden, som ble sendt inn 8. mai 2024, ble vurdert etter naturmangfoldloven og rovviltforskriften, men direktoratet konkluderte med at vilkårene for felling ikke var oppfylt.

– Vi har vurdert opplysningene i saken. Det er ikke grunnlag for å gi tillatelse til å felle jervetispe og valper på den aktuelle lokaliteten i Vefsn kommune, sier Anders Braa, seniorrådgiver i Miljødirektoratet i vedtaket.

Bakgrunnen for avslaget

Jerven er en fredet art i Norge, men det er mulig å felle jerv for å hindre skade på husdyr eller tamrein. For at en fellingstillatelse skal gis, må det være klart at fellingen ikke vil skade bestandens overlevelse, og at formålet ikke kan oppnås på annen måte. Stortingets rovviltforlik fra 2011 legger føringer for forvaltningen av rovvilt i Norge, med en todelt målsetting som vektlegger både rovviltbestandens overlevelse og hensynet til levedyktige beitenæringer.

Bestandsmål og overvåking

Stortinget har satt et nasjonalt mål om 39 årlige kull av jerv, med delmål fordelt på fem av de åtte rovviltregionene. I region 7, Nordland, er målet 10 årlige valpekull. Tall fra overvåkingen viser at det i 2023 ble påvist 11 valpekull i regionen, men hittil i 2024 er det kun registrert 7 ynglinger.

– Jervebestanden i region 7, Nordland, ligger på eller like under det nasjonale målet for regionen på 10 årlige ynglinger som gjennomsnitt av de tre siste årene, sier Braa.

Skadesituasjonen i Vefsn

Statsforvalteren i Nordland utbetalte i 2023 erstatninger for 10 sau/lam og 127 tamrein som tap til jerv i Vefsn kommune. Siden 1. april 2023 er det påvist 6 tilfeller av tamrein som er drept eller skadd av jerv i kommunen.

– Vi har lagt vekt på skadehistorikken og skadepotensialet på tamrein i området, samt bestandssituasjonen for jerv i regionen, sier Braa.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Så mange rovdyr ble født i norsk villmark

Nå er tallene for fjorårets rovdyrfødsler klare.

Naturviterne fornøyd med penger på statsbudsjettet

Viktig og riktig prioritering å styrke forskningsinnsatsen i nordområdene.

Slik brenner de skogen – for å redde naturen

Naturreservat står i flammer – men alt skjer under full kontroll. Dette skal de oppnå!

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!