Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Gaupene i Sverige var svært få i begynnelsen av 1900-tallet. Men i dag har disse store kattedyrene rekolonisert Sverige med stor suksess, med en befolkning som ligger mellom 1200 og 1600 individer, ifølge Statens lantbruksuniversitet, SLU.
Så sent som i 2003 var det ingen permanent gaupebestand i Sør-Sverige, en region der det i vinteren 2021/2022 ble anslått at det var 345 individer, noe som er mer enn dobbelt så mange som minimumsnivået.
Suksessfaktorene
Men hva er det som har gjort at gaupene har vært vinnere i flere tiår? Dette spørsmålet, og andre, besvares av Heather Hemmingmoore i hennes avhandling ved SLU: «Gaupenes rekolonisering fra sentrale til sørlige Sverige – en suksesshistorie», som svenske Jakt & Jägere skriver.
GPS-sporing
Ved hjelp av data fra blant annet GPS-halsbånd har Heather Hemmingmoore kartlagt hvordan gaupene beveger seg i og bruker landskapet. I forbindelse med dette konstaterte hun at mer enn halvparten av landet i Sør-Sverige er egnet for gauper.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
Passende miljøer
– Dette er gode nyheter! Gaupene har en imponerende evne til å spre seg over hundrevis av kilometer, selv over uegnede leveområder som jordbruksland eller områder med bebyggelse. Det har hele tiden vært en genetisk utveksling mellom gaupene i sentrale og sørlige Sverige, sier Heather Hemmingmoore.






