Oslo tingrett offentliggjøre onsdag ettermiddag dommen i søksmålet om dumping av gruveslagg i Førdefjorden.
Onsdag kommer dommen i rettssaken der Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har saksøkt staten for tillatelsen til dumping av gruveslagg i Førdefjorden.
– Vi er utrolig spente. Dette blir en skjebnedag for Førdefjorden, sier Gytis Blazevicius, nyvalgt leder i Natur og Ungdomi en uttalelse.
Langvarig miljøstrid
Søksmålet om Førdefjorden er en av Norges mest langvarige miljøstrider. Siden 2008 har miljøvernere kjempet for å hindre at gruveselskapet Nordic Mining skal få dumpe millioner av tonn med gruveavfall i fjorden.
I 2022 saksøkte Naturvernforbundet og Natur og Ungdom staten, og rettssaken fant sted i Oslo tingrett fra 18. september til 4. oktober i fjor.
– En seier vil bety slutten på at myndighetene med viten og vilje kan tillate forurensning som ødelegger norske fjorder og havområder, sier leder Truls Gulowsen i Naturvernforbundet i en uttalelse.
Faginstans fraråder prosjektet
Havforskningsinstituttet har som staten faginstans hele tiden frarådet prosjektet og uttalt at det «ikke er bærekraftig bruk av fjorden». Likevel har staten gitt gruveselskapet Nordic Mining tillatelse til å utvinne mineralene rutil og granat i åpent dagbrudd i Engebøfjellet med deponering av opptil 170 millioner tonn gruveavfall i Førdefjorden.
Uansett hva dommen blir, vil konsekvensene bli store. Gruveselskapet er i full gang med byggingen av sitt anlegg på Engebø, og produksjonen er planlagt å starte senere i år. Samtidig er det registrert store naturverdier i Førdefjorden.
Sjøbunnen i området der det skal dumpes gruveavfall fikk høyeste score i en undersøkelse fra Havforskningsinstituttet i 2023. Det er også første gang at EUs vanndirektiv og mineralavfallsdirektiv prøves i retten i forbindelse med forurensning av vannressurser i Norge.
Les alle saker om Førdefjorden på Fauna.no.