5 uker for 5 kr
Prøv fauna.no med full tilgang til alt innhold.
Inkluderer søkbart arkiv, e‑bøker og eksklusive saker.
Start for 5 kr
Fornyes automatisk. Avslutt når du vil.

Etter seks måneder på verft er redningsskøyta Elias tilbake i Stavanger – med ny teknologi og bedre driftssikkerhet.

Oppgraderingen gir mer tid til beredskap og øker tryggheten for alle som ferdes langs kysten.

– Det blir en sann glede å få Elias tilbake i operativ tjeneste her i Rogaland, sier operativ leder i RSRK Stavanger, Bengt Olav Gåsøy.

Oppgraderingen omfatter blant annet nytt fremdriftssystem med motorer, gir og vannjet, i tillegg til modernisering av elektriske systemer og teknisk utstyr om bord.

5 uker for 5 kr
Prøv fauna.no med full tilgang til alt innhold.
Inkluderer søkbart arkiv, e‑bøker og eksklusive saker.
Start for 5 kr
Fornyes automatisk. Avslutt når du vil.

Skal gi mer tid til beredskap

Den tekniske fornyelsen gir økt driftssikkerhet og mindre behov for vedlikehold. Det betyr at mannskapet kan bruke mer tid på trening, øvelser og beredskap langs kysten.

– Vi er svært takknemlige for den finansielle støtten som har gjort denne oppgraderingen mulig. Vi har fått et modernisert og velfungerende fartøy som styrker beredskapen vår i mange år fremover, samtidig som levetidsforlengelsen er et godt og bærekraftig valg, sier Gåsøy.

Bak oppgraderingen står blant andre Sparebankstiftelsen SR-Bank og KNR Invest AS ved Knut Rafto, som har bidratt økonomisk.

Viktig for kystberedskapen

Redningsskøyta opererer i et stort og trafikkert område og håndterer en rekke oppdrag hvert år. Behovet for oppgradering oppsto etter økende slitasje og tekniske utfordringer, særlig knyttet til motorer og fremdrift.

– Vi er stolte over å kunne bidra til at redningsskøyta Elias får denne nødvendige oppgraderingen. Redningsselskapet er en viktig beredskapsaktør i regionen, med frivillige mannskaper som alltid er klare til innsats, sier Ellen Instefjord i Sparebankstiftelsen SR-Bank.

– Jeg er glad for å kunne bidra til å trygge kysten ytterligere. Sjøen betyr mye for mange, og god beredskap i distriktene er viktig, sier Rafto i en uttalelse.

Frivillig innsats gjennom 25 år

Det frivillige sjøredningskorpset i Stavanger består av 64 medlemmer fordelt på flere vaktlag. De er tilgjengelige hele døgnet og samarbeider tett med andre nødetater. Korpset markerer i år 25-årsjubileum. Siden oppstarten i 2001 har mannskapene reddet 19 liv og bistått mer enn 6000 personer langs kysten. RS 159 «Elias» spiller en sentral rolle i dette arbeidet og fungerer som en viktig trygghet for alle som ferdes på sjøen.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

5 uker for 5 kr
Prøv fauna.no med full tilgang til alt innhold.
Inkluderer søkbart arkiv, e‑bøker og eksklusive saker.
Start for 5 kr
Fornyes automatisk. Avslutt når du vil.
Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.