Miljødirektoratet bekrefter at bruk av flaggline under ulvejakt er lovlig.
Miljødirektoratet har nylig uttalt at bruk av flagglin under lisensfelling av ulv er lovlig, til tross for bekymringer fra dyrevernorganisasjoner.
Dette kommer etter henvendelser fra både Aktivt Rovdyrvern og NOAH for dyrs rettigheter, som har utfordret lovligheten av denne praksisen. De viser til en sak hos NRK publisert 5. januar 2024, men Miljødirektoratet står fast ved at dagens regelverk ikke forbyr bruken av flagglin.
Viltforskriften § 4-2, som omhandler forbud mot å holde vilt under visse forhold, anses ikke relevant i denne sammenhengen.
Miljødirektoratet påpeker i en henvendelse til NOAH – for dyrs rettigheter, at det ikke finnes spesifikke forbud mot flagglin i verken viltloven, naturmangfoldloven eller tilhørende forskrifter. Deres vurdering er at så lenge bruken av flagglin er i tråd med generelle regler for ferdsel i utmark, og er avklart med grunneier uten å hindre allmenn ferdsel, er praksisen lovlig.
Bruken av flaggline kan imidlertid reguleres av vedtaksmyndigheten i hvert enkelt lisensfellingsvedtak for ulv, som kan sette nærmere vilkår for gjennomføringen av lisensfellingen. Slike vilkår er foreløpig ikke satt, noe som åpner for fortsatt bruk av flaggline under visse omstendigheter.
Konflikten rundt bruk av flaggline under ulvejakt har vekket sterke følelser på begge sider av debatten. Mens jaktmetoden anses som et effektivt middel for å kontrollere ulvepopulasjonen innenfor lovens rammer, ser dyrevernorganisasjoner på praksisen som uetisk og potensielt skadelig for dyrene.