Fauna.no Velg abonnement

Olje- og energidepartementet har avgjort at det ikke blir gitt utsatt frist for igangsetting av vindkraft i prosjektet «Havsul I».

Dette er en stor seier for Fiskebåt som har jobbet aktivt for at det ikke skulle bli gitt ytterligere utsettelse.

  • – Vi er glade for at Olje- og energidepartementet har hørt på våre innspill i denne saken og avslåtte søknaden om ytterligere utsettelse, sier informasjonsleder i Fiskebåt, Odd Kristian Dahle i en pressemelding.

Det har skjedd mye på de 12 årene etter at konsesjonen ble gitt, og en stor del av grunnlaget er utdatert. Havsul I var planlagt i et svært viktig gytefelt for norsk vårgytende sild og andre fiskearter.

  • En utbygging i dette området ville utgjøre en stor trussel mot både gyting og fiskeriinteressene. Vi håper videre at dette avslaget er et signal om at myndighetene fremover vil ta mer hensyn til fiskeriinteressene i anledning vindkraftkonsesjoner.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Velg abonnement
Fauna.no har gjort et bevisst valg om å være på naturens side, samtidig som vi er uavhengige i journalistikken. Det er ingen motsetning. Våre redaksjonelle vurderinger gjøres uavhengig av politiske, økonomiske og andre særinteresser. Å drive Fauna er en lønnet jobb, ikke dugnadsarbeid. Abonnentene gir oss muligheten til å utvikle Fauna videre, gå grundigere inn i viktige saker og nå ut til flere lesere. Vi trenger flere som mener dette arbeidet er verdt å betale for. Takk for at du leser Fauna.no – og en særlig takk til alle som støtter arbeidet gjennom et abonnement!