Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
I kjølvannet av Bernkonvensjonens sak mot Norge, krever NOAH stans i skyting i ulvesonen. Det skal markeres foran Stortinget søndag 15. desember. 290 demonstranter vil representere de 290 ulvene som Norge har tillatt å skyte siden fredningen.
Den 5. desember åpnet Bernkonvensjonen sak mot norsk ulvepolitikk, etter klage fra NOAH.
15. desember kl. 13.30 foran Stortinget markerer NOAH sin motstand mot at Norge ikke tar fredning av ulv på alvor. Siden 1972 har staten tillatt å skyte 290 ulver – de fleste er skutt de senere årene. I tillegg kommer ulovlig jakt. 290 demonstranter vil representere ulvene som er borte på grunn av Norges lovstridige ulvepolitikk.
– Norsk ulvepolitikk bryter internasjonale konvensjoner og egen lov. Nå har Bernkonvensjonen uttalt seg tydelig, og gitt regjeringen en klar beskjed; ikke skyt ulver i ulvesonen. Denne markeringen er en melding til regjeringen om at utrydningspolitikken deres er synlig. Flertallet i Norge som ønsker at truede dyr skal bevares, ser at regjeringen svikter. Det internasjonale samfunnet ser at Norge ikke tar fredning på alvor. 290 ulver er skutt siden fredningen i 1972. Det taler sitt tydelige språk om at regjeringen mener vern av truede arter ikke er viktig, sier Siri Martinsen, leder i NOAH i en pressemelding fredag.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
Stortingspolitikere fra Venstre og MDG vil også holde appeller under punktmarkeringen. NOAH forventer at Stortinget tar på alvor at Bernkonvensjonen har åpnet sak mot Norge, og at det kommer reaksjoner mot regjeringens fornektelse.
– Stortinget behandler nå naturmeldingen. Det er en passende anledning til å rydde opp i regjeringens lovbrudd. I forslaget fra regjeringen stod det nesten ingenting om bevaring av truede dyrearter, og det var ingen intensjon om å bevare truede store rovdyr. Stortinget har nå sjansen til å imøtekomme kravene fra Bernkonvensjonen, og sørge for at de truede store rovdyrene blir prioriterte arter i Norge, sier Martinsen.





