back to top

Dette er Equinor

- Advertisement -

Equinor er et norsk børsnotert energiselskap der den norske stat er hovedaksjonær med en eierandel på 67 prosent.

Folketrygdfondet eier også 3,45 prosent av aksjene, noe som gjør at den norske stat sin samlede eierandel i Equinor er på 70,5 prosent.

Selskapet har 29 500 ansatte, herav 16 300 i selve morselskapet.

Equinor er representert i ca. 36 forskjellige land.

Med en markedsverdi omkring 58.4 milliarder dollar (desember 2021) er selskapet Norges desidert mest verdifulle og blant verdens 500 største selskaper uavhengig av bransje.

Hovedkontoret ligger i Stavanger, mens Equinors internasjonale operasjoner styres fra Fornebu.

Selskapet er en videreføring av Statoil (1972-2007), som skiftet navn til StatoilHydro i 2007, og tilbake til Statoil i 2009. I 2018 endret selskapet navn til Equinor.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Hvor mye jakt tåler naturen?

Titusener av jegere drar ut i terrenget denne høsten, samtidig som forskere starter verdens største jaktstudie på rype og skogsfugl.

Forbud stopper avskoging fra nyttår

Nye regler snur opp ned på norsk skognæring.

Hva skjer med rovdyrene når MDG får større makt?

Hva skjer med rovdyrene når MDG får større makt?

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!