back to top

Trenger tusenvis av grønne ingeniører

- Advertisement -

Norges ingeniør- og teknologorganisasjon (NITO) har gjennomført en undersøkelse om fremtidig behov for ingeniørkompetanse innen batteri-, hydrogen- og havvindnæringen fram mot 2030.

Rapporten viser at det kan være behov for opp til 6.000 nye ingeniører innen de tre næringene, og NITO mener at det haster å sikre denne kompetansen for å nå målene for fremtiden.

For å møte dette behovet, mener NITO at antall studieplasser må økes og det må opprettes nye studieretninger tilpasset næringslivets behov, samt at det må satses på livslang læring gjennom etter- og videreutdanning. Uten tilstrekkelig ingeniørkompetanse vil mangelen kunne bli en hindring for vekst i de tre næringene og konkurranseevnen på det globale markedet kan svekkes.

– Dersom vi skal nå målene og sikre kompetanse i fornybare næringer, trenger vi folkene. Nå må næringsliv og akademia gå foran og jobbe sammen for å sikre at vi sammen satser på framtidas arbeidskraft og arbeidsplasser. I verste fall vil problemet forsterke seg etter 2030, sier president Trond Markussen i NITO.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Krav om 170 ulver i Norge: – Bestanden på randen av kollaps

Slår alarm om ulven i Norge, og krever minimumsnivå på 170 ulver i for å unngå utryddelse.

Klimavarsel fra dypet: Nordsjøen overrasker forskerne med sensasjonelt funn

Et internasjonalt forskningstokt har nylig avslørt overraskende og tankevekkende funn fra Nordsjøen.

Historisk havørnprosjekt fullført etter 18 års samarbeid

Fire norske havørner sluppet fri i Killarney nasjonalpark markerer slutten på et unikt restaureringsprosjekt.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!