back to top

20.000 i bot for å forstyrre isbjørn

- Advertisement -

Sysselmesteren har ilagt en utenlandsk guide et forelegg på 20.000 kroner for å forstyrre en isbjørn i Trygghamna sist lørdag.

Guiden var ansvarlig for en gruppe kajakkpadlere som padlet mot en isbjørn som lå i ro på land på østsiden av Trygghamna ytterst i Isfjorden. Da følget nærmet seg, reiste bjørnen seg og trakk seg tilbake før den la seg ned på nytt. Isbjørnen gjentok dette flere ganger før den satte kurs mot Selmaneset langs strandkanten mens kajakkpadlerne fulgte etter, heter det i en pressemelding fra Sysselmesteren.

– Det er straffbart å lokke til seg, forfølge eller ved annen aktiv handling oppsøke isbjørn slik at den blir forstyrret eller at det oppstår fare for mennesker eller isbjørn, opplyser politiadvokat Magnus Rindal Fredriksen hos Sysselmesteren.

– Hendelsen ble observert av Sysselmesterens feltinspektører som befant seg i en hytte på motsatt side av fjorden, sier han.

Forelegget er vedtatt.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Krav om 170 ulver i Norge: – Bestanden på randen av kollaps

Slår alarm om ulven i Norge, og krever minimumsnivå på 170 ulver i for å unngå utryddelse.

Klimavarsel fra dypet: Nordsjøen overrasker forskerne med sensasjonelt funn

Et internasjonalt forskningstokt har nylig avslørt overraskende og tankevekkende funn fra Nordsjøen.

Historisk havørnprosjekt fullført etter 18 års samarbeid

Fire norske havørner sluppet fri i Killarney nasjonalpark markerer slutten på et unikt restaureringsprosjekt.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!