Økokrim etterforsker til sammen 34 saker knyttet til jakt- og viltlovbrudd, samt brudd på naturvernlovgivningen.
Det opplyser politioverbetjent Kenneth Didriksen hos Økokrim til Fauna.no. 11 av sakene Økokrim etterforsker gjelder jakt- og viltlovbrudd, mens 23 av sakene gjelder naturvernlovbrudd. Økokrim opplyser at alle saker som blir anmeldt blir gitt en kode og blir forløpende ført inn i et register. Se oversikten av alle sakene i listen nederst i denne artikkelen.
Av oversikten går det fram at Økokrim har saker innen jakt- og viltlovbrudd som handler om underslag, heleri, ulovlig jakt og ulovlig giftbruk. Når det gjeler naturvernlovbrudd omtales saker om alvorlig miljøkriminalitet, det handler om fredede organismer, vernet område og brudd på vernereglene for totalfredede dyr.
Det er også registrert saker som gjelder nasjonalparker, landskapsvernområder, naturreservater og kulturminner. Flere saker handler om ulovlig snøscooterkjøring og brudd på Svalbardloven.
Dette er Økokrim
Økokrim er Norges sentrale enhet for etterforskning og påtale av økonomisk kriminalitet og miljøkriminalitet. Denne enheten er underlagt både Politidirektoratet og Riksadvokaten, og har som hovedoppgave å bekjempe kriminalitet som truer samfunnsøkonomien og miljøet, ifølge Økokrim.
Miljøkriminalitet
Miljøkriminalitet omfatter ulovlige handlinger som skader eller utgjør en risiko for skade på miljøet. Dette kan inkludere forurensning, ulovlig handel med truede arter, ulovlig hogst, og andre handlinger som bryter med lovgivningen designet for å beskytte natur og miljø. Økokrim tar seg av de mest alvorlige og prinsipielle sakene innenfor dette feltet, ofte i saker som har forgreninger til utlandet eller som er av stor samfunnsmessig betydning.
Saker Økokrim jobber med
Økokrim etterforsker og fører for retten saker som er komplekse, alvorlige, eller har prinsipiell betydning. I tillegg etterforsker de et annet samfunsområde, økonomisk kriminalitet. På miljøområdet etterforsker de blant annet saker som:
- Ulovlig uttak av vilt, som store rovdyr og rødlistede fugler.
- Ulovlig handel med truede arter, som er et av de mest omfattende kriminalitetsområdene globalt.
- Ulovlige naturinngrep og arealendringer, som har et betydelig omfang i Norge.
Økokrim arbeider også med å forebygge miljøkriminalitet gjennom opplæring, opplysningsvirksomhet, og ved å håndheve straffer som sender et signal til potensielle lovbrytere om risikoen ved å overtre loven.
Viktigheten av å bekjempe miljøkriminalitet
Bekjempelse av miljøkriminalitet er essensielt fordi naturen og miljøet utgjør grunnlaget for livet på jorden. Kriminalitet som skader dette grunnlaget, truer ikke bare dagens samfunn, men også fremtidige generasjoner. Økokrims mål er derfor å være en ledende organisasjon i kampen mot økonomisk og miljøkriminalitet, for å sikre et bærekraftig samfunn.
Samarbeid og koordinering
I tillegg til sitt eget arbeid, samarbeider Økokrim tett med lokale politidistrikter, offentlige kontrollorganer, og internasjonale partnere for å bekjempe miljøkriminalitet. Dette samarbeidet er avgjørende for å håndtere saker som ofte er grenseoverskridende og komplekse.
Dette betyr at Økokrim har en viktig rolle for landets innsats mot miljøkriminalitet, ved å etterforske og påtale de mest alvorlige sakene. Gjennom sitt arbeid bidrar enheten ikke bare til å straffe lovbrytere, men også til å forebygge fremtidige lovbrudd ved å øke bevisstheten og kunnskapen om miljølovgivningen.
Dette er sakene som Økokrim for tiden har regissert:
Jakt- og viltlovbrudd |
1904 UNDERSLAG AV ULOVLIG FELT VILT/FALLVILT (§ 255 ELLER § 256) |
3303 HELERI/HVITVASK, ULOVLIG FELT VILT/FALLVILT (§ 317) |
5203 Ulovlig jakt på elg, rein og andre hjortedyr |
5204 JAKT MED ULOVLIG REDSKAP/METODE(§§ 19-26 (KAP. VI)) |
5205 JAKT PÅ JAKTBARE ARTER UTENFOR JAKTTIDSRAMMENE (§ 9) |
5206 ULOVLIG PREPARANTVIRKSOMHET (§ 49) |
5207 BRUDD PÅ MERKE- OG REGISTRERINGSFORSKR. FOR VILT (§ 49 A) |
5208 ULOVLIG GIFTBRUK (§ 25) |
5210 ULOVLIG INNFØRSEL FREMMEDE VILTARTER (§ 47) |
5299 VILTLOVEN, DIVERSE |
8709 ULOVLIG VILTINNFØRSEL |
Naturvernlovbrudd |
0767 Alvorlig miljøkriminalitet, fredede organismer |
0768 Alvorlig miljøkriminalitet, vernet område |
5202 BRUDD PÅ VERNEREGLENE FOR TOTALFREDETE DYR (§ 3) |
5801 BRUDD VERNEREGLER PLANTER OG VIRVELLØSE DYR |
5802 NASJONALPARKER – BRUDD PÅ VERNEREGLER |
5804 LANDSKAPSVERNOMRÅDER – BRUDD PÅ VERNEREGLER |
5805 NATURRESERVATER – BRUDD PÅ VERNEREGLER |
5806 NATURMINNER – BRUDD PÅ VERNEREGLER |
5807 Ulovlig innførsel av fremmede organismer |
5899 NATURMANGFOLDLOVEN, DIVERSE |
6001 SNØSCOOTERKJØRING, ULOVLIG (§ 3) |
6002 Barmarkskjøring |
6099 MOTORFERDSELSLOVEN DIVERSE |
7802 Svalbardmiljøloven – Flora/fauna |
7808 Svalbardmiljøloven – Motorferdsel |
7809 Svalbardmiljøloven, diverse |
8518 VASSDRAGSLOVEN AV 15. MARS 1940 NR.3 |
8519 Skogbruksloven |
8520 FRILUFTSLOVEN AV 28. JUNI 1957 NR.16 |
8530 VASSDRAGSREGULERINGSLOVEN AV 14.DESEMBER 1917 NR 17 |
8555 Fjelloven |
8579 Vannressursloven |
8581 Markaloven 5. juni 2009 nr. 35 |