Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Heftig debatt på Facebook-siden til Fauna, om Oslofjordens framtid etter tiltak om totalt fiskeforbud. Mens noen peker på landbruket som hovedsynder, mener andre at skarv og sel tar mest fisk. Folk er dypt uenige om både årsaker og løsninger.

Debatten om Oslofjordens tilstand har tatt av på sosiale medier etter at WWF i et intervju med Fauna.no argumenterte for drastiske tiltak som kan redde fjorden. Forslaget om å stoppe all reketråling og innføre omfattende fiskeforbud har skapt sterke reaksjoner blant folk.

Landbruket pekt ut som hovedsynder

Paul Lund EL Pablo Laveaux mener problemet ligger i landbrukets avrenning og sammenligner situasjonen med Danmark, hvor myndighetene har tatt grep.

– Problemet fant de fort, LANDBRUKET. Og resultatet av dette er at den danske stat har ekspropriert masse landbruksjord som er tilsluttet elver og landbruksjord som har avrenning til fjordene, skriver Laveaux.

Han beskriver omfattende danske tiltak hvor bønder får kompensasjon for jord som blir tatt, millioner av trær skal plantes, og granittstein fra Norge dumpes på sjøbunnen for å bygge rev og gyteplasser.

Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Ernst Skønberg Andersen støtter synet på landbruket som hovedproblem, men påpeker politiske utfordringer.

– Hovedproblemet er avrenning fra landbruket. Dette er i alle fall i Norge, meget vanskelig å prioritere korrekt på grunn av SP, skriver Andersen.

Krangel om reketrålingens rolle

Flere deltakere i debatten stiller spørsmål ved logikken bak å stoppe reketråling for å redde Oslofjorden. Anita Lorentzen uttrykker skepsis til dokumentasjonen bak forslaget.

– Skjønner ikke hvordan stopp av reketråling, i ytre Oslofjord, kan bedre forholdene i indre Oslofjord. Skulle gjerne sett denne dokumentasjonen, det henvises til her, skriver Lorentzen.

Reidar Harju er enda mer kritisk til grunnlaget for tiltakene.

– Den dokumentasjonen eksisterer ikke. Politisk engasjerte mennesker har for lengst tatt teamet, og driver cherry picking på fagfolk, hevder Harju.

Skarv og sel får skylda

Flere debattanter peker på økte bestander av skarv og sel som en viktig årsak til fiskenedgangen. Lars Tomasgaard presenterer konkrete tall for å underbygge sitt syn.

– På de 35 årene har det kommet 7000 skarv og 1300 flere sel som spiser til sammen 3500 tonn fisk per år fra fjorden eller mer enn HELE bestanden av sild og brisling, skriver Tomasgaard.

Jan Gustavsen støtter dette synet og viser til svenske tiltak.

– Kanskje begynne med og redusere skarvebestanden på Hvaler, de spiser 7 til 8 fisker hver dag, det er ikke en stangfisker som prøver sjøørreten eller en makrell som er årsaken til lite fisk, mener Gustavsen.

Uenighet om sportsfiske kontra yrkesfiske

Debatten blir særlig het når det gjelder hvem som fisker mest. Hilde Aga Brun hevder at sportsfiskere tar mer fisk enn yrkesfiskere i enkelte områder, noe som møter kraftig motstand.

Bjørn R. Karlsen reagerer sterkt på påstanden.

– At sportsfiskerne tar opp mer enn yrkesfiskerne i vår tid? Milde helv***, det er jaggu det dummeste jeg har hørt på mine 40 år, skriver Karlsen.

Komplekse årsaker til fjordens problemer

Andreas Brandvoll peker på flere sammensatte årsaker til fjordens tilstand, inkludert infrastrukturtiltak og utilstrekkelig rensing.

– Så sprengte Kystverket bort de fleste gytegrunnene for å få plass til større skip inn Oslofjorden. Så nå har ikke fisken noe sted å gyte lengre, skriver Brandvoll.

Han nevner også at renseanlegget Veas bare klarer å fjerne 70 prosent av kloakken, og at cruiseskip tømmer sine tanker direkte i fjorden når de er mer enn 300 meter fra land.

Sørensen Odd Arne framhever omfanget av forurensning.

– Opp mot 41 mill kubikkmeter kloakk og overvann i året siste årene ut i Oslofjorden, kan det være årsaken til at dykkere ikke klarer å se, skriver Sørensen.

Kritikk av totalforbud

Flere deltakere mener et totalt fiskeforbud går for langt. Bjørn Berntzen argumenterer for mer målrettede tiltak.

– Det er totalt tullete å påstå. Det er fint mulig å ha lett fiske. Dette har ingenting med fjordens fiskehelse å gjøre. Den har kommet av oppfisking av alle aldersgrupper over flere år, skriver Berntzen.

D. Mattis Pettersen kaller forbudet mot stangfiske etter ørret, makrell og horngjel for det sykeste og dummeste man kan gjøre.

Debatten viser hvor kompleks situasjonen i Oslofjorden er, og hvor dypt uenige fplk er om både årsaker og løsninger. Mens noen krever drastiske tiltak umiddelbart, mener andre at man må ha bedre dokumentasjon før man innfører omfattende forbud som rammer lokalsamfunnene hardt.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.