back to top

En gylden sjanse for å stoppe miljøskadelig gruveprosjekt

- Advertisement -

En rekke miljøorganisasjoner mener at næringsminister Iselin Nybø fra Venstre har en gylden sjanse til å stanse de miljøskadelige og høyst kontroversielle sidene ved gruveprosjektet til Nordic Mining i Førdefjorden.

Naturvernforbundet, Natur og Ungdom og 11 andre miljø-, samt  næringsorganisasjonar har klaga på vedtaket, som gir selskapet tillatelse til å drive et åpent dagbrudd i Engebøfjellet.

– Førdefjorden er en frisk og artsrik fjord med store naturverdier, har fire lakseførande vanndrag og har særskildt vern som nasjonalt laksefjord. Førdefjorden har rik bunnfauna og i fjorden lever gjentatte raudlista og fredet arter.

Hovedorganisasjonen Virke, NHO Reiseliv, en samlet sjømat- og fiskerinæring, Norske lakseelver og 60 lokale sjømat- og reiselivsselskap i Sunnfjordregionen har uttalt at de ikke vil ha sjødeponi i Førdefjorden. De frykter konsekvensene for sine næringer av en forurenset fjord, melder Naturvernforbundet.

I en årrekke har staten sine egne marinfaglege rådgivere ved både Havforskningsinstituttet og Fiskeridirektoratet advarte mot de negative konsekvensene for fjorden av et sjødeponi, melder Naturvernforbundet.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Naturvernforbundet: – KrF kan faktisk bidra til mer offensiv politikk

Naturvernforbundet ser for seg at Krf etter valget kan bidra til den mer offensiv politikk.

BirdLife Norge får flere millioner fra staten

Betydelig tilskudd sikrer driften for fuglevernerne.

EU-klage: Har aldri drept så mange ulv

Nedskyting av ulv når nye høyder. Les flere ferske saker om ulv i Norge og Sverige.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!