Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Samtlige forsøk på å stanse vinterens lisensjakt på ulv har blitt avvist av svenske domstoler. Nå kan jakten begynne, og til sammen 30 ulver skal felles i utvalgte revirer.
Forvaltningsretten i Luleå har avvist alle klager på den planlagte lisensjakten som skal pågå i vinter. Blant klagerne var fire rovdyrorganisasjoner og flere privatpersoner som ønsket å stoppe jakten fullstendig. Domstolen stadfestet Länsstyrelsens beslutning om at jakten skal gjennomføres i fire fylker: Värmland, Västmanland, Västra Götaland og Örebro.
De berørte revirene er Salungen, Kesberget, Klyftamon, Mjuggsjön og Tiveden. Totalt skal seks ulver felles i hvert revir, noe som tilsvarer 30 ulver til sammen. Alle disse områdene ligger i det såkalte «mellomste forvaltningsområdet» for ulv i Sverige.
Ingen jakt i nord
Ulvejakt vil derimot ikke finne sted i fylker som Dalarna og Gävleborg. Ifølge Länsstyrelsen i Gävleborg skyldes dette at bestanden i fylket fortsetter å synke, samtidig som ulvene sprer seg sørover. Simon Viklund, en representant for Länsstyrelsen i Gävleborg, forklarer situasjonen slik i en pressemelding:
– Vi ser at antallet ulver fortsetter å minske i Gävleborgs fylke og at ulvestammen sprer seg sørover. Muligheten for uttak i fremtidige lisensjakter er begrenset, og per i dag er tettheten av ulverevir høyere i andre fylker. Derfor prioriteres lisensjakten for 2025 til disse fylkene, sier Simon Viklund.
Debatt om ulveforvaltning
Spørsmålet om ulvejakt fortsetter å vekke sterke følelser i Sverige. På den ene siden argumenterer rovdyrorganisasjoner for at ulven må beskyttes som en truet art. På den andre siden står Länsstyrelsene som forvalter bestanden og mener at kontrollert jakt er nødvendig for å balansere predasjon og redusere konflikter med husdyrnæringen.






