Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Regjeringen ved Klima- og miljødepartementet har besluttet å legge lokk på saken som handler om «vurderinger vedrørende styringsdialog – rovviltnemndene».

Saksbehandler Tommy Andersen i departementet opplyser at dokumentet, som fauna.no har krevd innsyn i, ikke blir gjort offentlig nå.

– Dokumentet er unntatt offentlighet, etter offentllighetslovens paragraf 14 1. ledd. Vi har vurdert merinnsy, men avslår dette, opplyser saksbehandleren i enheten for dokumentasjonsforvlatning i departementet.

Leder Bente Estil i rovviltnemnda for Trøndelag, Møre og Romsdal kommer i en henvenelse til Miljødirektoratet i mars med en henstilling til Miljødirektoratet om dialig.

–  I tråd med forvaltningsplanen for rovdyr i region 6 Midt-Norge som sier at beitedyr skal ha prioritet med tanke på bjørn utenfor forvaltningsområdet for bjørn, ber rovviltnemnda om dialog med Miljødirektoratet ved søknader om ekstraordinært uttak av bjørn i beiteprioriterte områder i Trøndelag våren 2024, samt i kalvingsområdene for rein som ligger innenfor forvaltningsområdet for bjørn, skriver nemndlederen til Miljødirektoratet.

Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Departementet opplyser til fauna.no at nekting av innsyn kan påklages til regjeringen med en frist på tre uker.

– En eventuell klage skal sendes til Klima- og miljødepartementet, som oversender klagen til klageinstansen dersom departementet ikke finner å kunne omgjøre sitt avslag. Retten til å klage til Sivilombudet gjelder ikke for avgjørelser tatt av Kongen i statsråd.  Hvis saken ønskes behandlet av Sivilombudet skal den sendes direkte dit, og ikke til departementet, heter det i avslaget.

Postjournalen til Klima- og miljødepartementet viser at dokumentet ble skrevet og signert som et internt notat den 18. mars 2024. Journalen viser for øvrig at dokumentet først ble gjort kjent i den offentlige journalen den 12. april 2024, 25 dager etter at domumentet ble opprettet. Normalt går det bare få dager før sakene dukker opp i postjournalen. Hvorfor dette har skjedd, har departementet ikke informert om.

Dette er innholdet i offentlighetslovens paragraf 14, første ledd: «Eit organ kan gjere unntak frå innsyn for dokument som organet har utarbeidd for si eiga interne saksførebuing».

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.