Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Miljødirektoratet avslører at 9 av 17 kontrollerte virksomheter fortsatt selger engangsprodukter i plast, til tross for at det er forbudt.

Miljødirektoratet har undersøkt om nettbutikker og større butikkjeder overholder omsetningsforbudet for engangsprodukter i plast, som bestikk, sugerør, ballongpinner, festemekanismer til slike pinner og take-away matbeholdere av EPS (isopor). De kontrollerte også krav til merking om riktig avfallsdisponering for engangsprodukter i plast, blant annet våtservietter og drikkebegre.

Biobasert plast også forbudt

Fire av de kontrollerte virksomhetene solgte engangsprodukter i biobasert bionedbrytbar plast (PLA), som også er omfattet av omsetningsforbudet og merkekravet. Dette tyder på at enkelte forhandlere ikke har forstått at slike produkter er forbudt.

Positiv trend

Til tross for bruddene på plastforbudet, ser Miljødirektoratet en positiv trend der flere har erstattet engangsprodukter i plast med annet materiale, som tre, metall, glass, silikon og bambus. Engangsbestikk er nå oftere laget av tre.

Forsøpler naturen

Mange engangsprodukter i plast bidrar til forsøpling av naturen, da de ofte ikke leveres i avfallet. Dette gjelder blant annet bomullspinner (Q-tips), bestikk, tallerkener, sugerør, ballongpinner og festemekanismer til slike pinner og matbeholdere av ekspandert polystyren (EPS)/isopor, som er blitt forbudt.

Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Fortsetter kontrollene

Miljødirektoratet vil fortsette med kontroll av engangsprodukter i plast i 2024. De oppfordrer publikum til å sende tips om salg av forbudte engangsprodukter i plast eller feilmerking på deres hjemmeside.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.