Det internasjonale havforskningsrådet (ICES) anbefaler at totalfangsten av nordsjøsild i 2027 ikke overstiger 396 680 tonn, en økning på 38 prosent sammenlignet med rådet for 2026 og 21 prosent over fastsatt kvote for 2026.
Bestanden er nylig justert opp etter høye toktindekser i fjor, noe som gir grunnlag for et høyere kvoteråd, selv om nivået fortsatt er blant de laveste det siste tiåret.
Havforskerne peker på at nye forvaltningsregler og svak rekruttering de siste årene ligger til grunn for et fortsatt forsiktig regime. Referansepunktet for fiskepress ble senket etter en evaluering i 2024–2025, noe som gjør at fiskepresset vurderes som høyt. Samtidig fastholder forskerne anbefalingen om nullfangst av vestlig baltisk vårgytende sild, slik de har gjort hvert år siden 2018.
For havbrisling i Nordsjøen og Skagerrak er bildet motsatt: her anbefaler forskerne at totalfangsten i kvoteåret 1. juli 2026 til 30. juni 2027 ikke overstiger 82 822 tonn, som er 65 prosent lavere enn rådet for forrige kvoteår. Havbrisling er en kortlivet art med sterkt varierende rekruttering fra år til år, og dermed kan også bestandsstørrelsen svinge kraftig.
Forskerne understreker at brisling er et viktig byttedyr for større fisk, særlig nå når det er lite tobis og øyepål i området, og at hensynet til økosystemet derfor veier tungt i kvoterådet. Brisling i norske fjorder omfattes ikke av dette kvoterådet, ifølge Havforskningsinstituttet.





