back to top

Skal finne nye beiteområder på Fosen

- Advertisement -

NIBIO har fått i oppdrag å finne nye vinterbeiter for Sør-Fosen sijte, et tiltak som styrker reindriftens fremtid og skal dempe konflikten mellom staten og reindrifta.

Norsk institutt for bioøkonomi (NIBIO) skal identifisere og utrede arealer for vinterbeite utenfor Fosen reinbeitedistrikt. Dette følger en avtale mellom Sør-Fosen sijte og Fosen Vind fra 18. desember 2023, rettet mot å støtte reindrift og kultur for Sør-Fosen sijte.

Avtalen åpner for bruk av tilleggsarealer for vinterbeite fra vinteren 2026/27. Energidepartementet har bedt NIBIO om å finne egnede arealer utenfor samiske og andre reindriftsområder, som også ligger utenfor villreinens leveområder.

Menneskerettigheter

Energiminister Terje Aasland uttrykker optimisme for prosjektet og statens engasjement.

– Staten har vært tydelig på at den skal følge opp sin forpliktelse overfor Sør-Fosen sijte. Jeg er glad for at denne prosessen nå er i gang, og ser frem til resultatet, sier Aasland. Høyesterett har tidligere avsagt kjennelse om at staten bryter menneskerettighetene knyttet til vindmøllene som er oppført på Fosen.

Alternativer

NIBIO vil kartlegge og vurdere arealer, rangere dem etter egnethet og beskrive de beste alternativene. De vil også liste opp uaktuelle arealer med begrunnelser. Rapporten, som skal være klar i august 2024, vil være grunnlag for videre regulerings- og konsesjonsprosesser.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Håper på vendepunkt i kampen om gruveavfall

Etter støtte fra EFTA-domstolen kan det bli et vendepunkt i en av Norges mest langvarige miljøstrider.

Helikopter og motorsag mot fremmede sorter

Fremmede sorter utgjør en alvorlig trussel mot norsk natur. Nå setter staten inn både helikopter og motorsag for å stoppe dem.

Norge får for første gang en klimastrategi for utenrikstjenesten

Norge lanserer for første gang en klimastrategi for utenrikstjenesten.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!