back to top

– Fantastiske nyheter for regnskogen

- Advertisement -

Norges klima- og skogsatsing får én milliard kroner mer i statsbudsjettet for 2024.

– Dette er fantastiske nyheter for regnskogen. Mulighetene for regnskogbevaring er bedre enn noen gang med politisk vilje i Brasil, Colombia og Indonesia. Samtidig er fremgangen skjør, og presset stort. Derfor er det viktig at Norge stiller opp med økt støtte når mulighetene er der, sier Tørris Jæger, generalsekretær i Regnskogfondet.

Med den nye økningen vil norsk regnskogsatsing ligge på fire milliarder kroner totalt, ifølge regnskskogfondet.no.

Brasil får økt støtte

Norge ville uten denne økningen ikke kunne bidratt i særlig grad til å støtte regnskoginnsatsen i Brasil med nye midler. Nå kan Brasil få støtte til å gjenopprette landets miljøinstitusjoner som overvåker regnskogen og slår ned på skogkriminalitet og til å styrke urfolk- og lokalsamfunns skogforvaltning, melder Regnskogfondet på sine nettsider.

– Bevaring av verdens gjenlevende regnskog er et av verdens aller viktigste, og mest kostnadseffektive klimatiltak. Når Brasil så langt i år har halvert avskogingen er det et utslippskutt tilsvarende fem ganger Norges totale årlige utslipp, sier Jæger.

Norge leverer på løfter

Senest i august forpliktet Amazonaslandene seg til tettere samarbeid for å redde regnskogen, etter et historisk toppmøte i Belém i Brasil.

For knappe ti måneder siden ble alle verdens land enige om en naturavtale, som vektlegger bevaring av områder med særlig betydning for biologisk mangfold.

– Her leverer Norge både på løftet fra naturtoppmøtet i Montreal om å doble naturbistanden innen 2025 og på våre internasjonale klimaforpliktelser, sier Jæger.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Bjørnejakt uten nødvendig kontroll

Siste skrik i valgkampen, rovdyrene taper.

Kraftig økning i fangsten denne sommeren

Innsatsen for å bekjempe denne fremmede laksearten har aldri vært større.

Rekordvarm juli: 2,8 grader over normalen i Norge

Sommeren 2025 kunne ny på rekordvarme og tangerer tidligere målinger.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!