Miljødirektoratet anbefaler å innføre egne mål for klimagassutslipp knyttet til norsk forbruk – også de som skjer i utlandet.
Miljødirektoratet foreslår å etablere mål for å redusere klimagassutslipp fra norsk forbruk, som et supplement til dagens klimamål for utslipp innenfor Norges grenser. Forslaget kommer i en ny rapport levert til Klima- og miljødepartementet, etter bestilling fra Stortinget.
Bakgrunnen er at forbruk driver en betydelig del av klima- og naturbelastningen. Rundt to tredeler av utslippene knyttet til norsk forbruk skjer i andre land, gjennom produksjon av varer og tjenester vi importerer. Direktoratet mener derfor at slike utslipp må inngå i et mer helhetlig klimaarbeid.
Rapporten anbefaler et sektorovergripende mål for å redusere utslipp fra forbruk, kombinert med mer spesifikke fokusmål for områder med særlig høye utslipp eller stort potensial for kutt. Transport, bygg og anlegg og mat trekkes frem som sentrale områder.
Samtidig understrekes det at det i dag er krevende å fastsette konkrete, tallfestede mål. Usikkerhet i datagrunnlaget, særlig for utslipp som skjer i utlandet, og manglende inkludering av arealbruk, gjør at kunnskapsgrunnlaget fortsatt er begrenset. Direktoratet anbefaler derfor å starte med et kvalitativt mål, og senere utvikle kvantitative mål etter hvert som metodene forbedres.
Et slikt mål kan fungere som en katalysator for tiltak og gi tydeligere styringssignaler til både myndigheter, næringsliv og forbrukere. Samtidig pekes det på behovet for å utvikle bedre indikatorer og styrke klimagassregnskapet for forbruk, slik at utviklingen kan følges over tid, går det fram av rapporten.
Flere europeiske land arbeider allerede med lignende tilnærminger. Tyskland har for eksempel vedtatt et mål om å halvere utslipp fra forbruk per innbygger innen 2030, mens Sverige har et overordnet mål om å redusere miljøpåvirkning fra eget forbruk utenfor landets grenser.
Miljødirektoratet anbefaler også at klimamål for forbruk sees i sammenheng med naturpåvirkning. Forbruk bidrar til betydelig arealendring og naturtap globalt, men datagrunnlaget på dette området er foreløpig svakt.







