Den svenske lisensjakten på ulv starter 2. januar 2025 og varer frem til 15. februar.
Svenske myndigheter har satt en kvote på 30 ulver, fordelt på seks revirer i områder med høy tetthet av ulv. Hovedmålet med jakten er å redusere antall ulverevirer og konfliktnivået i utsatte områder.
Årets jakt og bakgrunn
Jakten er konsentrert i revirer som Tjunken (Värmland) og Venabäcken (Västmanland), hvor ulvebestanden anses å skape utfordringer for lokalsamfunn og husdyrhold.
Redusert kvote
Sammenlignet med fjoråret, der kvoten var på 36 ulver, er årets jakt noe begrenset. Dette reflekterer en mer restriktiv tilnærming fra svenske myndigheter, blant annet for å sikre at bestanden ikke faller under det nasjonale målet på 300 ulver, ifølge svenske myndigheter.
Tidligere år
I fjor ble det felt 36 ulver under lisensjakten, inkludert dyr fra grenserevirer som overlapper med Norge. I år er det ikke åpnet for lisensfelling i svenske deler av grenserevirene, som tidligere har vært en kilde til samarbeid og konflikt mellom de to landene.
For eksempel ble ulver fra grenserevirene Kockohonka og Juvberget felt på svensk side i fjor. Norske myndigheter har også vedtatt lisensjakt for vinteren 2024/2025.






