En historisk dom i Høyesterett setter en stopper for avl av syke hunderaser.
Norges Høyesterett har truffet en beslutning om å gi fullt medhold til Dyrebeskyttelsen Norge i en sak som involverer avl av hunderasen Cavalier King Charles Spaniel. Dommen slår fast at rasen, som er sterkt preget av innavl og sykdommer, ikke lenger kan avles på norsk jord.
Konsekvenser av dommen
Dette markerer en ny tid i diskusjonen rundt etisk avl av hunder. Rasen Cavalier King Charles Spaniel har gjennom mange års selektiv avl blitt utsatt for en rekke helseproblemer, inkludert arvelige lidelser og kortere levetid. Dommen kan dermed også ha ringvirkninger internasjonalt, ettersom andre land kan følge Norges eksempel.
Framtidig fokus
Dyrebeskyttelsen Norge har lenge kjempet for en vitenskapelig tilnærming til hundeavl. I stedet for å fokusere ensidig på utseende og raserenhet, ønsker de å vektlegge en helhetlig tilnærming der helse, lynne og funksjon står i fokus.
Fortsatt lovlig avl
Dommen inneholder også retningslinjer for avl av andre raser, som engelsk bulldog. Her fastslår Høyesterett at avl er tillatt, men kun innenfor strenge rammer som er nedfelt i bulldogklubbens nye regler.
Veien videre
Selv om dette er en betydelig seier for Dyrebeskyttelsen Norge, påpeker de at mye arbeid gjenstår. Det er viktig at den nye forskriften for hundeavl reflekterer de endringene som nå er påkrevd, og at den administreres i tråd med ny vitenskap.