back to top

– Må komme med tiltak som ivaretar velferden

- Advertisement -

– Dødeligheten hos hjemløse katter er så høy at Pollestad må komme med tiltak som ivaretar velferden hos dyrene.

Det sier Åshild Roaldset, daglig leder og veterinær i Dyrebeskyttelsen Norge, etter at Stortinget tirsdag stemte ned Venstres representantforslag om innføring av lovpålagt ID-merking av katt.

Dyrebeskyttelsen Norge mener landbruks- og matminister Geir Pollestad (Sp) ikke tar dødeligheten hos hjemløse katter på alvor.

– Vanskjøttede katter har dødd de seneste ukene i sprengkulden på hans vakt, sier Roaldset.

Kritiserer landbruks- og matministeren

Dyrebeskyttelsen Norge bruker nærmere 30 millioner kroner hvert år, hvorav 18 millioner går til veterinærutgifter til å hjelpe dyr i nød og omplassering av dyr. De færreste av de rundt 5000 kattene som Dyrebeskyttelsen Norge hjelper hvert år, er ID-merket. Det er rundt 800.000 katter i Norge og omkring 50.000 hjemløse, ifølge Mattilsynet. Opp til 250.000 hjemløse katter, de fleste kattunger – dør hvert år, anslår Dyrebeskyttelsen Norge.

Overrasket over Stortingets avgjørelse

– Vi er overrasket over at Stortinget ikke vil plassere ansvaret for kattene hos eier gjennom ID-merking. Katter er beskyttet av dyrevelferdsloven. Katter som lider skal til veterinær og kostnaden dekkes av Mattilsynet, sier Roaldset.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

SP, KrF og FrP er verst for dyrene

SP, KrF og FrP er verst for dyrene

Valgkampen: Dette mener partiene om norske rovdyr

Dette mener partiene om rovdyr en drøy måned før valget.

Bjørnejakt uten nødvendig kontroll

Siste skrik i valgkampen, rovdyrene taper.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!