– Nå må alarmklokkene virkelig begynne å ringe hos politikerne. Vi trenger sterkere virkemidler.
Elektrifiseringen av vare- og lastebiler har fått en kraftig knekk i 2024, med dramatiske nedgangstall og svake resultater som ikke svarer til de ambisiøse klimamålene.
Tall fra 2024 viser en stagnasjon i elektrifiseringen av norske nyttekjøretøy. Mens salget av elektriske varebiler falt til 29,6 prosent – en nedgang på 1,3 prosentpoeng fra året før – klarte elektriske lastebiler kun å kapre 12,6 prosent markedsandel, med minimal framgang på 0,3 prosentpoeng sammenlignet med 2023.
– Dette er for dårlig. Med dette tempoet kommer vi ikke i mål med elektrifiseringen av nyttekjøretøy i Norge, uttaler Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Milevis unna målene for 2025
Norge har som mål at alle nye varebiler skal være nullutslippskjøretøy innen utgangen av 2025. Med de ferske tallene synes dette målet stadig mer urealistisk. Ifølge Norsk elbilforening skyldes mye av utfordringen manglende politisk vilje til å skjerpe avgifter for fossile nyttekjøretøy og implementere sterkere insentiver for elektriske løsninger.
– Nå må alarmklokkene virkelig begynne å ringe hos politikerne. Vi trenger sterkere virkemidler, sier Bu.
Volvo dominerer elektriske lastebiler
Et lyspunkt i statistikken er økningen i salget av elektriske lastebiler over 12 tonn. Hele 371 slike kjøretøy ble solgt i 2024, en økning på 91 prosent fra året før. Av disse sto Volvo for hele 65 prosent, mens Scania tok 18 prosent.
– Det er gode nyheter at vi klarer å elektrifisere flere av de tunge lastebilene, fordi det viser at elektriske kjøretøy kan brukes til stadig flere transportoppgaver, sier Bu.
Til tross for Volvos fremgang innen elektriske lastebiler, ligger de totale salgstallene fortsatt langt bak det som kreves for å nå klimamålene for 2030, som krever at alle nye lastebiler skal være nullutslippskjøretøy eller bruke biogass.
Politiske grep fremover
2024 var ikke helt uten positive nyheter. Staten har styrket støtten til elektriske lastebiler gjennom Enova, som fikk hele 1,2 milliarder kroner over statsbudsjettet for 2025. Samtidig er det på vei et dedikert ladenettverk for tunge kjøretøy, med omtrent 300 ladere under planlegging.
På varebilsiden vurderer regjeringen nye tiltak, slik som å gi elektriske varebiler tilgang til kollektivfeltet og øke engangsavgiften for fossile varebiler med 8500 kroner.
– Vi mener at avgiftsnivået for nye fossile varebiler må økes mer for at det virkelig skal monne. Nå er det ikke lenger utvalget av elektriske varebiler det står på, det er prisen, sier Bu.
Liten tro på store endringer i 2025
Til tross for noen steg i riktig retning, frykter Elbilforeningen at 2025 ikke vil bli et vendepunkt. Foreningen anslår at tildelingspraksisen til Enova vil gi en elandel på kun 17 prosent for lastebiler – langt unna det som trengs.







