Denne unge hannulven ble onsdag morgen påkjørt og drept i sammenstøtet med en bil i Våler kommune i Innlandet fylke.

Skrotten er tatt hånd om at Statens naturoppsyn, som bringer den videre til Rovdata i Trondheim. Der skal ulven oppbevares og gjennomgå DNA-analyser. Det opplyser Simen Bredvold i Statens naturoppsyn til NRK.

– Det var en hannulv på 31 kilo. Det tyder på at det er en ulv født i 2019, opplyser oppsymsmannen, men mener ulven kan tilhøre Kynna-reviret. Han sier til statskanalen at ulven skal ha kommet ut av skogen og ut i veien. Da skjedde påkjørselen. Bilføreren klarte ikke å stoppe. Det er mindre materielle skader på bilen.

Ifølge politiet på Twitter skjedde påkjørselen ved 8:30-tiden onsdag morgen. Og det skjedde ved fylkesveien ved Ranumsberget i Våler kommune.

I følge bestandstall fra Rovdata ble det vinteren 2018-2019 registrert 64-66 ulver som kun holdt til innenfor Norges grenser. I tillegg ble det registrert 40-41 ulver som lever i grenserevir på begge sider av riksgrensen mot Sverige.