Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Oran Young, en anerkjent professor, har mottatt Mohnprisen 2024 for sin fremragende forskning relatert til Arktis.
Prisen ble overrakt av statsminister Jonas Gahr Støre, som beskrev det som en personlig glede og ære.
Statsministeren fremhevet Youngs unike forståelse av Arktis siden slutten av den kalde krigen. Youngs analyser og arbeid har bidratt til å fremme forskning og utvikling, og har skapt viktige arenaer for menneskene i nord.
– Jeg har selv sett hvordan forskning, politikk og mennesker kommer sammen i Arktis på en måte som er unik i verden. Det kan vi i stor grad takke deg for, professor Young, sa Støre.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
Fokus på menneskene
Utdelingen markerte starten på dag tre av Arctic Frontiers, en konferanse som prøver å samle forskning, politikk, myndigheter og mennesker. UiT-rektor Dag Rune Olsen snakket på vegne av styringskomiteen for Mohnprisen, og fremhevet Youngs arbeid for å bygge en ny visjon for samarbeid i Arktis.
– Å samle forskning og politikk mot et felles mål er nettopp det Mohnprisen er ment å anerkjenne, sier Olsen i en uttalelse.
Behov for nye narrativer
Professor Oran Young beskrev Mohnprisen som et høydepunkt i sin 50 år lange karriere, og snakket om hans ønske om å forstå hvordan verden fungerer.
– Jeg vil forstå hvorfor noen systemer feiler og noen systemer blir suksesser. Og jeg tror det handler om at teoretikerne og praktikerne må ha et felles narrativ for å lykkes, sa han.
Young mener at felles narrativer om fred og samarbeid i Arktis etter den kalde krigen er grunnen til at Arktis nå er relativt fri for konflikter. Men nå er vi på et kritisk punkt hvor vi trenger nye mål, mener han:
– Vi trenger nye narrativer som omfavner både lokale, regionale, nasjonale og internasjonale perspektiver. Og som gir alle reelle muligheter og stemmer, basert på gjensidig respekt, sa Young.
Åpen dør for alle aktører
Både Young og Støre påpekte at vi for tiden ikke har alle aktørene rundt det arktiske bordet, men at vi ikke kan lukke døren helt, i tilfelle de kommer tilbake.
– Og da har vi Arktisk råd som en arena, en arena du var svært viktig for å skape, professor Young, sa statsministeren.
Prisvinner Young sa han på ingen måte legger fra seg sitt ønske om å forstå:
– Som statsministeren sa, så handler dette om mennesker og samtalene de har. Og jeg håper å få være med i diskusjonene en stund til, avsluttet Young, ifølge en melding fra UiT.






