back to top

Nytt miljøgebyr kan gi konsekvenser for bedrifter

Fra 1. juli 2024 innføres gebyrer for Miljødirektoratets produkttilsyn. Dette kan få konsekvenser for mange bedrifter.

Fra 1. juli 2024 innføres en ny forskrift som pålegger gebyrer for Miljødirektoratets kontroller av produkter. Gebyrene vil gjelde for tilsyn hos virksomheter som omfattes av krav i produktkontrolloven, produktforskriften, leketøyforskriften og internkontrollforskriften.

Hjemmelen for å kreve inn gebyr for gjennomføring av tilsyn har vært hjemlet i produktkontrolloven siden 1986 og gjelder ved tilsyn som ikke blir finansiert gjennom andre gebyrordninger.

Trinnvise gebyrsatser

Forskriften innfører trinnvise gebyrsatser avhengig av antall dagsverk som går med til forberedelse, gjennomføring og etterarbeid for henholdsvis endags- og flerdags tilsyn som gjennomføres fysisk, digitalt og som dokumenttilsyn, melder Miljødirektoratet.

Gebyret gjelder for importører, produsenter og forhandlere av for eksempel leker, elektriske og elektroniske produkter, interiør, klær, sko og sports- og fritidsutstyr, samt forhandlere, importører og installatører av fluorholdige stoffer, som kuldemedier i kjøle- og fryseanlegg, luftkondisjoneringsanlegg og varmepumper.

Biodrivstoff og biobrensler

Forhandlere av biodrivstoff og flytende biobrensler til veitrafikk blir også omfattet av gebyrordningen.

Kjemikalietilsyn, industritilsyn på land og offshore, og tilsyn med avfallsregelverket er allerede finansiert gjennom gebyr og er dermed ikke omfattet av denne nye gebyrordningen.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Direktoratet vil sjekke hvor ofte det skjer

Vil sjekke hvor ofte det skjer at sjøfugler går tapt under notfiske.

Undersøkte ikke om tispa hadde unger

Myndighetene har ikke undersøkt om den aktuelle tispa (ulven) har unger eller om den var i et familieforhold.

Næringen dreper 20.000 måker årlig

Mener de har funnet årsaken til kollapsen i Nord-Norge.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!