For å stanse utviklingen med fremmede arter i norsk natur, legger regjeringen frem en ny tiltaksplan.

De fremmede artene som finner veien inn i landet utgjør en fare for det naturlige mangdoldet, friluftslivet, naturbaserte næringer og økonomi. Det melder Klima- og miljødepartementet i en pressemelding.

Den nye planen har som målsetning å øke innsatsen og styrke samarbeidet mellom ulike arealforvaltere de kommende fem årene.

– Fremmede skadelige arter er en av de største truslene mot naturmangfoldet på verdensbasis og i Norge. Derfor kommer regjeringen nå med en tiltaksplan for nedkjemping av fremmede skadelige arter for å forbedre tilstanden i norsk natur, sier klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Fauna.no har gjort et bevisst valg om å være på naturens side, samtidig som vi er uavhengige i journalistikken. Det er ingen motsetning. Våre redaksjonelle vurderinger gjøres uavhengig av politiske, økonomiske og andre særinteresser. Å drive Fauna er en lønnet jobb, ikke dugnadsarbeid. Abonnentene gir oss muligheten til å utvikle Fauna videre, gå grundigere inn i viktige saker og nå ut til flere lesere. Vi trenger flere som mener dette arbeidet er verdt å betale for. Takk for at du leser Fauna.no – og en særlig takk til alle som støtter arbeidet gjennom et abonnement!