Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Miljødirektoratet har sendt et forslag til Klima- og miljødepartementet om å forby bruk av fossile brensler til indirekte fyring i ikke-kvotepliktig industri fra 2030. Dette kan redusere klimagassutslippene med én tredel.
Miljødirektoratet har gjennomført en konsekvensutredning som viser at et forbud mot bruk av fossile brensler til indirekte fyring i den ikke-kvotepliktige industrien kan redusere utslippene av klimagasser med omtrent 300.000 tonn CO2 hvert år. Dette utgjør omtrent én tredel av dagens utslipp fra denne sektoren.
Dersom forbudet på et senere tidspunkt utvides til å inkludere også kvotepliktig industri og direkte fyring, er potensialet for utslippsreduksjoner 1,2 millioner tonn CO2.
Indirekte og direkte fyring?
Indirekte fyring innebærer å brenne fossile brensler, som fyringsolje eller naturgass, i kjeler eller andre forbrenningsenheter for å produsere varme eller damp til industrielle prosesser. Direkte fyring, derimot, involverer åpen flamme, for eksempel i støperier eller tørkeprosesser, og er ikke omfattet av det nye forbudet.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
Lønnsomt for industrien
Konsekvensutredningen viser at mange av tiltakene, som å bytte ut en oljekjel med en elkjel, kan være lønnsomme. Mye av dagens energibehov som dekkes av fossile brensler, kan etter hvert erstattes med smartere og mer energieffektive løsninger, som for eksempel varmepumper. Disse teknologiene er i stadig forbedring og kan allerede dekke store deler av oppvarmingsbehovet i sektorer som næringsmiddelindustrien.
– Mange av tiltakene som foreslås, kan være økonomisk gunstige for industrien, sier Miljødirektoratet i sin rapport.






