Fauna.no Velg abonnement

Regjeringen foreslår 35 millioner kroner for å teste støtte til reparasjon av vaskemaskiner, kjøleskap og andre store hvitevarer. Målet er at færre skal kjøpe nytt når det fortsatt er mulig å reparere det de har.

Regjeringen vil i statsbudsjettet for 2027 opprette en forsøksordning som skal gjøre det mer attraktivt å reparere store hvitevarer. Det foreslås satt av 35 millioner kroner til pilotprosjektet.

– I dag kan det koste så mye å reparere store hvitevarer som vaskemaskiner og kjøleskap, at folk heller velger å kjøpe nytt. Vi vil gjøre det enklere og billigere å reparere, slik at flere kan bruke tingene sine lenger, sier klima- og miljøminister Sigrun Aasland.

Skal teste om penger endrer valgene

Hensikten med forsøket er å finne ut om økonomisk støtte gjør at flere velger reparasjon framfor å kjøpe en ny maskin når den gamle går i stykker.

Velg abonnement

Regjeringen viser til anbefalinger fra ekspertgruppen for sirkulære virkemidler. Gruppen leverte i 2025 79 anbefalinger for hvordan Norge kan redusere ressursbruken og gjøre økonomien mer sirkulær.

Ekspertgruppen peker blant annet på at reparasjon kan forlenge levetiden på produkter, redusere salget av nye varer og dermed redusere både ressursbruk, avfall og miljøbelastningen fra produksjonen.

Hvordan reparasjonsstøtten konkret skal utformes, hvor stor støtte den enkelte reparasjon kan få eller hvilke hvitevarer som omfattes, framgår ikke av opplysningene regjeringen så langt har lagt fram om forsøket.

Reparasjon er fortsatt dyrt

Reparasjonstjenester har ordinær merverdiavgift på 25 prosent. Ekspertgruppen har blant annet vurdert økonomiske virkemidler som kan gjøre reparasjoner mer attraktive sammenlignet med å kjøpe nye varer.

Velg abonnement

Forbrukere har samtidig allerede omfattende rettigheter dersom en hvitevare går i stykker på grunn av en feil eller mangel. Forbrukerrådet opplyser at det for hvitevarer som er ment å vare vesentlig lenger enn to år, normalt kan reklameres i inntil fem år.

Den nye støtteordningen retter seg dermed mot reparasjoner utover situasjonene der selger eller produsent allerede må dekke feilen.

15 millioner til deling og utleie

Regjeringen foreslår samtidig å videreføre Sirkulærsats med 15 millioner kroner i 2027.

Ordningen skal gi kommuner og fylkeskommuner mulighet til å prøve løsninger der blant annet datamaskiner, møbler og biler leies, deles eller tilbys gjennom abonnement i stedet for at hver virksomhet kjøper og eier utstyret selv.

Til sammen foreslår regjeringen dermed 50 millioner kroner til de to tiltakene.

– Vi må bli flinkere på å bruke og dele på det vi allerede har. Når det offentlige legger til rette for mer utleie og deling, kan vi både bruke ressursene bedre og bidra til å kutte utslipp, sier Aasland.

Skal redusere forbruket

Tiltakene inngår i regjeringens samfunnsoppdrag for sirkulær økonomi. Hovedmålet er at Norge innen 2035 skal ha fått en betydelig økning i ombruk, reparasjoner og deling av knappe ressurser.

Regjeringen slår også fast at deling bare gir den ønskede miljøeffekten dersom den faktisk erstatter annet forbruk, og ikke kommer i tillegg til nye kjøp. Ett av delmålene er derfor at mer deling i norske lokalsamfunn skal føre til lavere samlet forbruk og materialbruk.

Satsingen kommer samtidig som europeiske regler gradvis stiller strengere krav til produkters levetid og muligheten for reparasjon. Nye EU-regler skal blant annet gi bedre tilgang til reservedeler og informasjon som gjør det lettere å reparere produkter framfor å kassere dem.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.