back to top

Kostnadene doblet for øvingssenter i Lofoten

Det planlagte test- og øvingssenter for oljevern og marin forsøpling på Kalvøya utenfor Fiskebøl kan komme på 1,2 milliarder kroner.

Statsbygg har levert en såkalt «oppstart forprosjekt-rapport». Den skal legge grunnlag for beslutningene som blir tatt videre. Men mye har skjedd siden de siste kalkylene ble gjort i 2020 i en konseptvalgutredning. I stedet for at det vil koste rundt 500 millioner kroner, er senteret nå beregnet til å koste 1,2 milliarder kroner. Det melder Bladet Vesterålen.

Utfordringer med plasseringen

Først og fremst er det den såkalte basiskostnaden som har økt. Og det henger mye sammen med at testsenteret skal legges ut på Kalvøya: Basiskostnaden er beregnet til totalt 782 millioner kroner. Det knytter seg til hva det koster å sprenge ned deler av Kalvøya, fylle i sjøen, bygge 40 meter bru fra næringsområdet i Fiskebølvika ut til øya, utbedre dagens vei ned til området og bygge gang- og sykkelvei, slik Vegvesenet krever. Dessuten er kostnader knyttet til bygg, basseng og utendørsanlegg i gjennomsnitt doblet.

Flere trinn

Fiskeridepartementet la opp til en trinnvis utbygging, og Statsbygg har fått beskjed om å vurdere om det blir dyrere. De mulige byggetrinnene er delt opp slik: Forberedende arbeider, rekkefølge, administrasjonsbygg med undervisningslokaler, innvendig testhall/kuldesenter, flytebrygge, vaskehall/renseanlegg, garasje og verksted.

Disse forholdene vurderes: Fire strandbasseng med svaberg, grus, rullestein og sandstrand. Driftsbygg og lager. Grunnarbeider og betongplater for dispergeringsbasseng og basseng for brenning av olje. Klargjøring for et stort basseng og utfylling til dypvannskai.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Så mange rovdyr ble født i norsk villmark

Nå er tallene for fjorårets rovdyrfødsler klare.

Naturviterne fornøyd med penger på statsbudsjettet

Viktig og riktig prioritering å styrke forskningsinnsatsen i nordområdene.

Slik brenner de skogen – for å redde naturen

Naturreservat står i flammer – men alt skjer under full kontroll. Dette skal de oppnå!

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!