Laksebestanden i Neidenvassdraget har vært i fritt fall de siste årene. Nå tar norske og finske myndigheter grep for å snu den negative trenden. En ny avtale skal sikre en bærekraftig forvaltning av den tradisjonsrike lakseelva.
Neidenvassdraget, som strekker seg over både norsk og finsk territorium, har lenge vært kjent for sitt rike laksefiske og unike fisketradisjoner. Men de siste årene har bestanden vist en urovekkende nedgang. Nå har Norge og Finland bestemt seg for å ta affære.
Samarbeid over grensene
Klima- og miljøminister Tore O. Sandvik uttrykker glede over at forhandlingene om en ny avtale er i gang:
– Neidenvassdraget er et nasjonalt laksevassdrag og har lange tradisjoner for laksefiske med tradisjonelle redskaper. Jeg er glad for at vi nå er i gang med å forhandle en ny og bedre avtale for Neidenvassdraget og neidenlaksen, sier Sandvik.
Forhandlingene startet for alvor i november, da representanter fra begge land møttes i Kirkenes. Her ble erfaringer fra de siste års fiske utvekslet, og mulige årsaker til bestandens nedgang diskutert.
Felles regler og bedre overvåking
Den nye avtalen har som mål å styrke laksebestanden i Neidenvassdraget og forbedre samarbeidet mellom norske og finske myndigheter. Et viktig punkt er etableringen av felles fiskeregler for både norsk og finsk side av vassdraget.
Avtalen vil også fokusere på forbedret overvåking av laksebestanden. Dette er avgjørende for å kunne vurdere om gytebestandsmålet for Neiden nås, og for å måle utviklingen fremover.
Kamp mot pukkellaksen
En annen utfordring som den nye avtalen skal ta tak i, er den økende mengden pukkellaks i vassdraget. Dette er en fremmed art som kan true den naturlige laksebestanden.
De siste årene har Neidenelvens fiskefellesskap, med støtte fra norske statlige midler, organisert uttak av pukkellaks fra laksetrappa. Den nye avtalen tar sikte på å etablere et bedre samarbeid mellom Norge og Finland for å håndtere dette problemet.
Målet er at den nye avtalen og de nye fiskereglene for Neidenvassdraget skal tre i kraft før fiskesesongen 2027. Dette gir håp om en lysere fremtid for den ikoniske neidenlaksen og de tradisjonsrike fiskesamfunnene langs vassdraget.






