back to top

Denne kommunen vil ha nytt nasjonalparksenter

- Advertisement -

Grane kommune i Nordland ønsker å opprette et nasjonalparksenter, knyttet til kommunens to nasjonalparker.

Det går fram av en henvendelse fra ordfører Ellen Schjølberg i Grane kommune til Klima- og miljødepartementet. Bakgrunnen er at Grane kommune, som ligger sør i Nordland, står foran store endringer. Med byggingen av den nye E6 Svenningelv-Lien, vil mange bedrifter som er avhengige av veifarende miste mye av sitt kundegrunnlag.

For å motvirke dette, planlegger disse bedriftene å flytte til et 18 dekar stort næringsareal ved navn Laksvollen, som skal være den nye hovedinnfallsporten til kommunesenteret.

Senter som omstilling

Grane kommune er en nasjonalparkkommune, og har vært det siden statusen ble opprettet. Kommunen ønsker å profilere seg selv som en nasjonalparkkommune med to flotte nasjonalparker, mange naturreservater og verna vassdrag. Målet er å etablere et nasjonalparksenter mellom de to nasjonalparkene Børgefjell og Lomsdal-Visten på Laksvollen ved E6.

En viktig informasjonsrolle

Grane kommune mener de har en viktig informasjonsrolle å fylle for hele fylket, nettopp på grunn av deres geografiske plassering. Laksvollen skal gi rom for viktige servicefunksjoner, samt presentere nasjonalparker, verneområder, verna vassdrag/nasjonalt laksvassdrag, og reiselivsmuligheter i hele regionen.

Autorisasjon som nasjonalparksenter

I henvendelsen fra Grane kommune ønsker de å søke om autorisasjon som nasjonalparksenter. Det er langt mellom besøkssentre/ nasjonalparksentre i nord, og Grane er medeiere i Nordland nasjonalparksenter lokalisert i Saltdal. Dette senteret har ikke muligheter til å dekke opp alle nasjonalparker og ligger 241 km nord for Trofors, ca. 3t og 10 minutters kjøretid unna.

Bærekraftig samfunnsutvikling

Grane kommune ser dette prosjektet som avgjørende for en bærekraftig samfunnsutvikling av deres kommune. De trenger et levende lokalsamfunn som står for, og får vist fram deres felles verneverdier i møte med tilreisende. Når E6 åpner i november 2025 må de ha det meste på plass.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Politikerne skal på realitetstokt i Oslofjorden

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen tar Oslofjordrådet med på et realitetstokt.

Derfor går Miljødirektoratet mot jakt i Frostisen

Dette gjør at det ikke blir drept jervebinne med unger i området.

NOAH har tro på at Stortinget vil følge opp

Regner med å få Stortinget med seg etter hvert.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!