Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Rovviltnemnda for Trøndelag har utvidet kvoten for betinget skadefelling av brunbjørn med én ekstra bjørn, noe som bringer totalen opp i to dyr. Nemnda ledes av Bente Estil fra Arbeiderpartiet.
Vedtaket kommer ifølge vedtaket som følge av økt behov for å verne husdyr og tamrein mot skader, og gjelder fra 27. august 2025 til midten av februar neste år.
Tidligere kvoter fylt raskt
Rovviltnemnda i Midt-Norge har allerede utvidet kvoten flere ganger i år. Den opprinnelige kvoten på tre bjørner ble fylt i midten av juni. Deretter fulgte utvidelser på to, tre og én bjørn gjennom sommeren.
Nå økes den gjenværende kvoten med ytterligere én, slik at det totale antallet for betinget skadefelling blir to brunbjørner i regionen. Dette kan skje i tråd med nasjonale retningslinjer, der nemnda har myndighet når bestandsmålene er oppfylt. På landbasis er bestandmålet for brunbjørn ikke oppfylt.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
Bestandsmål og myndighet
Nasjonalt er det registrert rundt 11 ynglinger av bjørn i fjor, mens Trøndelag har omtrent to. Målet er tre årlige ynglinger i området.
Selv om det nasjonale målet ikke er fullt nådd i regionen, har nemnda overtatt ansvaret for å sette kvoter, basert på overordnet lovverk og et brev fra Klima- og miljødepartementet i april. Departementet ledes av klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen, også han fra Arbeiderpartiet.
Departementet bekreftet også i juni at nemnda beholder ansvaret selv etter at kvoter er fylt.
Vilkår for fellingen
Vedtaket setter likevel klare betingelser. Bjørnebinner med unger er helt unntatt fra felling, og det skal gjøres alt mulig for å unngå å skyte dem. Det er noe TV-kjendis Isak Dreyer kanskje burde tenkt på før han dro på bjørnejakt i Sverige?
Tilbake til Trøndelag – for binner uten unger som forårsaker skade utenfor forvaltningsområdet, er terskelen for tillatelse høy. Inne i forvaltningsområdet skal Statsforvalteren være forsiktig med å gi tillatelser, og eventuelle vedtak må forklare hvilke andre tiltak som er vurdert. Dette går fram av tillatelsen fra rovviltnemnda lokalt.
Konsekvenser og forvaltning
Nemnda mener at behovet for å redusere skader på husdyr og tamrein, og ser utvidelsen som nødvendig for å oppnå en todelt målsetting i rovviltforvaltningen. Forvaltningsplanen for regionen legges til grunn, og vedtaket erstatter et tidligere fra slutten av juli. Eventuell irregulær avgang av bjørn vil belaste denne kvoten.






