back to top

Inviterte journalistene med til ulvens rike

- Advertisement -

Naturvernforbundet inviterte lørdag pressen til en guidet tur til Rømskog.

Arrangementet varte fra 11 til 14 lørdag 6. januar, og var en del av Naturvernforbundets markering av motstanden mot jakt på ulv i ulvesonen. 

– Som et ledd i kampen for ulvens eksistens i norsk natur, arrangerer Naturvernforbundet en guidet tur i Rømskog, kjent som ulvens territorium. Formålet med turen er å spre kunnskap om ulven og tilby en unik naturopplevelse i dyrets naturlige habitat, meldte forbundet overfor media.

Dette er bakgrunnen

Til tross for Naturvernforbundets innsats, har regjeringen besluttet å tillate avskyting av ulver i grenserevirene Rømskog og Fjornshøjden. Naturvernforbundet anket vedtaket, men uten hell. Dette betyr at opptil 18 ulver fra tre familiegrupper innenfor ulvesonen, samt 31 ulver utenfor, står i fare for å bli skutt. Rovdata.no rapporterer at det kun var 49 registrerte ulver i Norge ved starten av årets ulvejakt.

En dag med respekt for naturen

Arrangementet fant sted ved Storveien nær Langvann i Rømskog, hvor Naturvernforbundets tillitsvalgte var vertskap. Leder Truls Gulowsen var vertstap, og oppfordret deltakerne til å vise respekt for naturen og sikkerheten til seg selv og andre, og å praktisere sporløs ferdsel.

– Alle deltakere skal som vanlig opptre med ærbødighet for naturen og respekt for alle vi møter. Vi ønsker at alle utviser ansvar for egen sikkerhet. Vi skal unngå alle former for provokasjoner og ignorere eventuell provoserende adferd og dårlig oppførsel fra andre, hvis dette skulle forekomme. Det er en selvfølge å utøve sporløs ferdsel der naturopplevelse er hovedfokus, opplyste Naturvernfordundet i invitasjonen.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Rovdrifta på blåkveite fortsetter, tross advarsler fra forskere og næringa selv

Fisket på de siste 157 tonnene fra kvoten for blåkveite fortsetter med uforminsket styrke, til tross for at advarslene hagler hvert eneste år.

PST: Hackere slapp trolig løs naturkreftene i Bremanger

Politiets sikkerhetstjeneste (PST) mener at prorussiske hackere sto bak datainnbruddet mot et damanlegg i Bremanger i april, der ventilene sto åpne i nær fire...

En historisk seier med langtrekkende konsekvenser – blir dommen anket?

Vil det være i nasjonens interesse å utfordre EFTA-domstolen, som sier at Norge soleklart bryter det europeiske vanndirektivet?

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!