back to top

Tråling kan renske nordlige havområder

Trålere opererer i stadig større områder i Arktis, og nå frykter forskere at trålingen skal renske nordlige havområder for liv.

Det går fram av forskning.no, i en artikkel som er sponset av Norsk institutt for naturforskning (NINA).

– Landene som grenser mot Arktis må ta ansvar for å beskytte disse sårbare områdene mot fiske, og da spesielt bunntråling. Det er avgjørende for at vi skal ha noe håp om å bevare noen av de svært mangfoldige og artsrike samfunnene på bunnen av havet, sier forsker Per Fauchald i Norsk institutt for naturforskning (NINA).

Havforskningsinstituttet, Meteorologisk institutt, Polarinstituttet og Universitetet i Tromsø har deltatt i forskning på hvordan et varmere Arktis har påvirket fiskeriene.

En analyse viser at tråling dominerer i områder som tidligere har vært dekket av havis.

– Historisk sett har samfunnene på havbunnen i arktiske strøk vært lite utsatt for forstyrrelser. Disse organismene spiller en viktig rolle i den større marine næringskjeden, og gir mat til hval og mange andre dyr. Å utsette dem for tråling kan få vidtrekkende konsekvenser, sier Fauchald.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Svensk ulvebestand stuper – etterforsker kriminelle nettverk

Flere blir etterforsket for organisert kriminalitet.

Sjeldent og spennende møte med ulv i Oslo

Ulv ble sett lørdag morgen på Opsal i Oslo.

Nye klimarekorder: Villeste april på 100 år

Store kontraster mellom nord og sør.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!